Naukowcy udowodnili, że kawa jest bezpieczna dla osób z chorobami serca

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Długofalowe badanie na dużą skalę wykazało, że osoby z chorobami układu krążenia nie powinny wykluczać kawy ze swoich ulubionych nawyków, ponieważ napój ma pozytywny wpływ na serce. Ponadto spożywanie kawy wydłużyło życie wolontariuszy i zmniejszyło ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

 

Naukowcy z American Heart Association przedstawili wyniki dziesięcioletniego badania, według którego spożywanie kawy w ilości od dwóch do trzech filiżanek dziennie miało pozytywny wpływ na organizm osób zdrowych oraz pacjentów z chorobami układu krążenia.

 

W pierwszym badaniu wzięło udział ponad 382 tys. zdrowych ochotników w średnim wieku 57 lat. W ich przypadku 2 - 3 filiżanki kawy dziennie zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej, niewydolności serca, arytmii i śmierci z jakiejkolwiek przyczyny o 10 - 15% w ciągu dziesięciu lat. Ryzyko udaru i śmierci z powodu chorób układu krążenia było najniższe wśród osób, które piły jedną filiżankę kawy dziennie.

 

Drugi etap obejmował pacjentów z patologiami układu krążenia, tj. prawie 35 tys. osób. Ta grupa wykazała podobny trend. Warto zauważyć, że picie jakiejkolwiek ilości kawy nie zwiększało ryzyka zaburzeń rytmu serca, w tym migotania przedsionków. Tak więc u 24 tys. pacjentów z arytmią kawa nie wpłynęła na wzrost ryzyka śmiertelności. Z kolei uczestnicy z migotaniem przedsionków, którzy pili jedną filiżankę kawy dziennie, byli o 20% mniej narażeni na śmierć.

 

„Nasze badanie pokazuje, że regularne spożywanie kawy jest bezpieczne i może być częścią zdrowej diety dla osób z chorobami serca” – powiedział autor badania Peter Kistler. Podkreślił również, że nie należy zwiększać spożycia kawy powyżej trzech filiżanek dziennie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj