Naukowcy ustalili, na czym polega ludzkie szczęście

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ciągu ostatnich dwudziestu lat uaktywnił się pozytywny ruch psychologiczny, który analizuje nie tylko choroby psychiczne, ale także to, na czym polega ludzkie szczęście. Doświadczanie pozytywnych emocji, takich jak radość, ekscytacja oraz zadowolenie łączy się ze zwiększonym poczuciem sensu życia. Eksperci są jednak zdania, że nie powinno się traktować szczęścia jako możliwości stałego stanu, a raczej jako elastyczne chwile, do których dążymy.

 

Twórca pojęcia „psychologia pozytywna”, Martin Seligman, opisuje szczęście jako częste doświadczanie pozytywnych emocji, połączone z głębszym poczuciem sensu i celu. Oznacza to pozytywne podejście do teraźniejszości i optymistyczne postrzeganie przyszłości. Co ważne, szczęście nie jest w tym przypadku stabilnym stanem, a bardziej elastyczną zmienną, nad którą powinniśmy pracować.

 

Ostatnie badania wskazują na to, że to właśnie akceptacja całego wachlarzu emocji, który odczuwamy podczas naszego życia, jest kluczem do lepszego samopoczucia. Bycie otwartym na nowe doświadczenia emocjonalne i zdolność do tolerowania gorszych momentów może pozwolić na prowadzenie bogatszego i bardziej znaczącego życia. Wykazano, że sposób, w jaki reagujemy na zdarzenia w naszym życiu ma większy wpływ na nasze poczucie szczęścia niż to, co się w rzeczywistości dzieje.

Według filozofów, istnieją dwie drogi do szczęścia: hedonistyczna i eudajmoniczna. Hedoniści są zdania, że aby wieść szczęśliwe życie powinniśmy dążyć do samych przyjemności i unikać jakiegokolwiek bólu. Ten pogląd dotyczy zaspokajania ludzkich pragnień, jednak zwykle efekty są krótkotrwałe.

 

To właśnie drugie podejście, eudajmonia, ma długą perspektywę. Opiera się ono na życiu zgodnie z własnymi ideałami dobra, sprawiedliwości, uczciwości oraz odwagi. Wiele wskazuje na to, że ten starożytny termin filozoficzny zyskał właśnie naukowe uzasadnienie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ???

Gratulacje "potwierdzili coś

Gratulacje "potwierdzili coś co już każdy wie" świadomie i nieświadomie, a jedynie uwalili się w przekonaniu o pojęciu szczęścia, udowadniając sobie pewną zależność opartą o reguły stosowane przez nas i nasz umysł (logika kwantowa) osiągając tym samym hedonistyczny i eudajmoniczny "stan umysłu" :) "Odkrywanie" tego co "nieznane i znane".

0
0

Skomentuj