Kategorie:
Fakt, że częste picie alkoholu szkodzi naszemu zdrowiu nie jest żadnym nowym odkryciem. Możemy w ten sposób uszkodzić między innymi swoją wątrobę, serce oraz mózg. Dlatego pojawiają się już szczegółowe wytyczne odnośnie maksymalnej dawki alkoholu spożywanej w ciągu tygodnia - odpowiednio 3 litry piwa lub siedem kieliszków wina.
Sugerowane ograniczenia mają zminimalizować ryzyko wielu chorób powiązanych ze spożywaniem alkoholu. Coraz częściej mówi się o tym, że duże spożycie alkoholu może przyczynić się do rozwoju demencji. Ponieważ alkohol jest toksyczny dla naszego organizmu, może szkodliwie działać na pamięć oraz na ogólną pracę naszego mózgu.
Jak wykazały ostatnie badania naukowców z Francji, szansa rozwinięcia się demencji u alkoholików jest nawet trzy razy większa, niż u pozostałych ludzi. Ludzie uzależnieni od alkoholu częściej okazują się także palaczami, mają depresję i prowadzą niezdrowy tryb życia, co dodatkowo zakłóca prawidłową pracę mózgu.
Popularną opinią jest to, że spożycie np. kieliszka wina każdego wieczoru może dobrze wpłynąć na nasze zdrowie. I chociaż takie zdanie popiera wielu specjalistów, to nie można uznać go za fakt naukowy. Istnieją bowiem badania wskazujące na to, że nawet umiarkowane picie alkoholu może sprzyjać rozwojowi demencji i negatywnie wpływać na kondycję mózgu.
Dlatego też aktualne zalecania w kwestii spożycia alkoholu to 14 „porcji" w ciągu tygodnia, gdzie za porcję przyjmuje się kieliszek wysokoprocentowego alkoholu, np. wódki. Butelka standardowego piwa to 1.7-2 porcji, podobnie jak kieliszek wina. Butelka mocnego piwa lub duży kieliszek wina to już 3 porcje alkoholu.
Naukowcy są zgodni, że potrzeba jeszcze wielu badań, by ustalić co ma większy wpływ na nasze zdrowie: wielkość porcji alkoholu czy częstotliwość jego spożywania. Być może butelka wina jednego wieczoru jest mniej szkodliwa niż picie po kieliszku każdego dnia.
Skomentuj