Naukowcy ustalili, że gruźlica pojawiła się 70 000 lat temu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Specjaliści z Uniwersytetu w Bazylei ustalili, kiedy i gdzie na świecie po raz pierwszy pojawiła się gruźlica.  Jak się okazało jej kolebką była gorąca Afryka, gdzie około 70 000 lat temu, powstała choroba wywoływana przez bakterię Mycobacterium tuberculosis, zwaną też prątkiem gruźlicy.

 

Grupa ekspertów przeanalizowała zestaw genów 259 bakterii gruźlicy zebranych w różnych częściach świata.  W końcu doszli do wniosku, że o wiele wcześniej niż się przypuszcza, doszło do rozbieżności różnych szczepów. Przybliżona data, kiedy pojawiła się ta choroba to siedemdziesiąt tysięcy lat temu, kiedy przypuszczalnie cała ludzkość mieszkała na kontynencie afrykańskim. Tak więc nowa hipoteza dezaktualizuje poprzednią, wedle której wierzono, że nosicielami gruźlicy stały się zwierzęta.  Po prostu 70 000 lat temu, człowiek nie zajmował się jeszcze udomowieniem zwierząt.

 

Gdy badacze zaczęli porównać genetyczną historię wykrywania choroby powodowanej przez M. tuberculosis , pojawiły się niektóre zgodności. Na przykład, ​​rewolucja neolityczna, w czasie której liczba ludzi wzrosła doprowadziła do zachorowań na dawne odmiany szczepów choroby. Oznacza to, że wraz z migracją ludności doszło do przenoszenia gruźlicy z Afryki do innych miejsc rozsianych po całym świecie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj