Naukowcy używają indyjskiej rośliny do walki z rakiem płuc

Kategorie: 

Źródło: tg

Nanopręty z tlenku cynku, które hamują wzrost komórek rakowych, zostały pozyskane przez naukowców NUST MISIS w ramach międzynarodowej grupy naukowców. Zdaniem ekspertów, stworzone nanopręty są wyjątkowe, gdyż pozyskiwane są bez udziału substancji toksycznych za pomocą ekstraktu z liści tropikalnej rośliny. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie JOM.

Naukowcom udało się uzyskać nanopręty do leczenia raka płuc z octanu cynku, bez użycia substancji toksycznych, wykorzystując ekstrakt z liści rośliny Cyrtrandroemia nicobarica, która rośnie w tropikalnych lasach deszczowych Andamanów i Nikobarów w Indiach.

 

Eksperci zauważają, że obecnie nanopręty z tlenku cynku (ZnO NR) są aktywnie wykorzystywane w leczeniu różnych chorób. Można je stosować do wstrzykiwania leków do chorych narządów ludzkich i uzyskać obraz dotkniętych obszarów ciała. Działają antybakteryjnie i są szczególnie skuteczne w hamowaniu wzrostu komórek rakowych poprzez uszkodzenie ich błony komórkowej.

 

Dziś, zdaniem naukowców, do otrzymywania ZnO NR wykorzystuje się pracochłonne metody i drogi sprzęt. Ponadto w procesie tworzenia biorą udział toksyczne chemikalia. Dlatego w ostatnim czasie aktywnie rozwija się alternatywny kierunek „zielonej syntezy” z wykorzystaniem roślin, grzybów i bakterii.

 

„Przeprowadziliśmy testy laboratoryjne i potwierdziliśmy nietoksyczność próbek. Następnie specjalne analizy wykazały supresyjną aktywność nanoprętów na komórki rakowe w ludzkich płucach. Powodują one stres oksydacyjny, uszkadzają DNA i prowadzą do apoptozy - śmierci komórek rakowych ”- wyjaśnił Michaił Gorszenkow, profesor nadzwyczajny na Wydziale Fizyki Materiałów NUST MISIS.

 

Według niego Cyrtrandroemia nicobarica należy do rodziny Gesneriaceae i po raz pierwszy została odkryta na wyspach Andaman i Nikobar. Jej medyczne zastosowanie nie jest jeszcze znane. Jednak Nikobarianie i inne lokalne plemiona, zadaniem naukowców, używają tej rośliny do leczenia ukąszeń skorpiona, alergii skórnych i gojenia się ran.

 

Ekstrakt z liści Cyrtrandroemia nicobarica został zmieszany z octanem cynku w celu utworzenia nietoksycznych nanoprętów. Powstały roztwór trzymano w mieszadle magnetycznym przez dwie godziny, a następnie pozostawiono do opadnięcia, aż utworzył się przezroczysty biały osad. Wytrącony roztwór odwirowano przy 6 tys. obr / min, aby otrzymać zawiesinę, której próbkę rozcieńczono wodą dejonizowaną. Zawiesinę wysuszono w 80 ° C, aby otrzymać czysty proszek ZnO NR.

 

Zdaniem ekspertów badanie potwierdziło, że ukierunkowane leczenie raka płuc w oparciu o nanotechnologię jest możliwe przy zastosowaniu nietoksycznych nanoprętów ZnO utworzonych z wybranego ekstraktu roślinnego.

 

W badaniu wzięli udział specjaliści z College of Arts and Sciences K. S. Rangasami (Tamil Nadu, Indie) oraz Seoul National University of Science and Technology (Republika Korei). Obecnie zespół kontynuuje badania przedkliniczne uzyskanego materiału.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj