Naukowcy wydrukowali w drukarce 3D serce z komórek pacjenta

Kategorie: 

Źródło: Advanced Science

Zespół naukowy z Uniwersytetu w Tel Awiwie dokonał ważnego medycznego przełomu. Z pomocą drukarki 3D wykonano unaczynione serce z komórek pacjenta. Dzięki temu, serce posiada pełną zgodność immunologiczną, komórkową, biochemiczną i anatomiczną.

 

Poprzednie próby kończyły się jedynie na drukowaniu prostych tkanek bez naczyń krwionośnych. Przełomu dokonał izraelski zespół pod przewodnictwem profesora Tal Dvira. Serce, które wydrukowano w drukarce 3D, jest wypełnione komórkami, posiada naczynia krwionośne i komory.

 

Wydrukowany model serca nie nadaje się do przeszczepu. Organ powstał z ludzkich komórek w ramach eksperymentu i jest wielkości serca królika. Jednak dla izraelskich naukowców, wydrukowanie większego serca nie jest żadnym wyzwaniem, gdyż wymaga to użycia tej samej technologii – druku 3D.

Zespół pobrał do badań biopsję tkanki tłuszczowej, a następnie rozdzielił materiały komórkowe. Komórki zostały przeprogramowane w pluripotencjalne komórki macierzyste, a macierz zewnątrzkomórkowa (ECM) została przetworzona w spersonalizowany hydrożel, który posłużył jako „atrament” w drukarce 3D. Komórki te zostały zróżnicowane do komórek serca lub śródbłonka, aby stworzyć specyficzne dla pacjenta, odporne na układ immunologiczny poszczególne fragmenty serca z naczyniami krwionośnymi.

 

Biokompatybilność wykorzystanych materiałów ma oczywiście kluczowe znaczenie dla wyeliminowania ryzyka odrzucenia organu. W tym przypadku mówimy o pełnej zgodności z pacjentem. Izraelscy naukowcy zamierzają hodować wydrukowane w drukarce 3D serca i „uczyć je” funkcjonować dokładnie tak, jak prawdziwe serca. Kolejnym etapem badań będzie wszczepienie wydrukowanego serca do organizmów zwierząt. Będzie to bardzo ważny krok dla rozpowszechnienia tej techniki i oczywiście dla drukowania serc, a być może też innych narządów, dla potrzebujących ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj