Naukowcy wyhodowali pierwsze funkcjonalne miniaturowe ludzkie serca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy stworzyli w laboratorium pierwsze funkcjonalne miniaturowe ludzkie serca. Organoidy zostały wyhodowane z komórek macierzystych, składają się ze wszystkich pierwotnych typów komórek serca i posiadają funkcjonujące komory, a także układ naczyniowy. Najnowsze osiągnięcie w dziedzinie medycyny pozwoli lepiej zrozumieć, jak rozwijają się ludzkie serca, aby w przyszłości tworzyć organy przeznaczone do przeszczepów.

 

Naukowcy stworzyli organoidy ludzkiego serca pobierając próbki skóry lub komórek krwi od osób dorosłych. Następnie przeprogramowali je na komórki macierzyste, zwane indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi (IPSC), z których można później tworzyć inne typy komórek. W przeszłości wykorzystywano komórki macierzyste do tworzenia miniaturowych ludzkich narządów, takich jak nerki, wątroby, płuca, naczynia krwionośne, a nawet mózg. Teraz po raz pierwszy wyhodowano w ten sposób ludzkie serca.

 

Badania potwierdziły, że wyhodowane w laboratorium organoidy dokładnie naśladują rozwój serca płodu. Już po szóstym dniu, miniaturowe serca zaczęły bić, a w ciągu 15 dni osiągnęły rozmiar około 1 mm i zawierały złożone komory wewnętrzne, a także wszystkie główne typy komórek serca.

Źródło: Uniwersytet Stanu Michigan

Wcześniejsze badania obejmowały wykorzystanie serc należących do szczurów, z których najpierw usuwano zwierzęce komórki, a następnie zastępowano je ludzkimi odpowiednikami. Zaletą nowej metody jest również znacznie szybszy wzrost organizmów serca. Badania w tym zakresie pozwolą odkryć nowe metody leczenia schorzeń, a na wyhodowanych w laboratorium miniaturowych ludzkich sercach można testować leki i metody lecznicze.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj