Naukowcy z Kanady stworzyli precyzyjny wykrywacz raka skóry

Kategorie: 

Źródło: James Dyson Awards

Wczesne wykrywanie raka skóry nie należy do łatwych diagnoz. Obecnie odbywa się to za pomocą oceny wizualnej oraz biopsji, jednak wielu lekarzy ogranicza się jedynie do kontroli wzrokowej, co w wielu przypadkach okazuje się niewystarczające. W związku z tym absolwenci McMaster University w Kanadzie opracowali niedrogi wykrywacz raka skóry, a pomysł zyskał tak duże uznanie, że została za niego przyznana prestiżowa nagroda Jamesa Dysona.

 

Aby ułatwić identyfikację komórek nowotworowych, zespół naukowców z McMaster University – Michael Takla, Rotimi Fadiya, Prateek Mathur oraz Shivad Bhavsar – zbudował wykrywacz raka skóry wyposażony w 16 czułych termistorów. Urządzenie konstruuje mapę temperatury ciała, która jest dokładnym detektorem czerniaka.

 

Naukowcy zdecydowali się na stworzenie wykrywacza z powodu słabego rozwoju diagnostyki raka skóry, która w ostatnich latach stoi w miejscu w porównaniu z innymi dziedzinami medycyny.

Dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnych i niedrogich materiałów, urządzenie o nazwie "sKan" pozwoli wielu ludziom na łatwe wykrywanie raka skóry. Wynalazek będzie mógł ratować życie na całym świecie.

 

Zespół badaczy ma nadzieję na stworzenie bardziej zaawansowanego prototypu, który pozwoli im na rozpoczęcie testów przedklinicznych. Wczesne wykrycie czerniaka jest kluczowe dla wyższej skuteczności jego leczenia i być może naukowcy z Kanady dadzą nam taką możliwość.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj