Naukowcy zapłacą tysiące funtów ochotnikom, którzy dobrowolnie zainfekują się kokluszem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badacze z Uniwersytetu Southampton chcą zapłacić 3,5 tysiąca funtów osobom, które dadzą się zarazić kokluszem w imię nauki. Wymagany jest wiek między 18 a 45 lat, niepalenie papierosów, dobra kondycja zdrowotna oraz gotowość do życia w izolacji przez 17 dni.

 

Celem badania jest ulepszenie szczepionek przeciwko krztuścowi. Zakażenie dróg oddechowych wywołuje bakteria o nazwie Bordetella pertussis, która szybko rozprzestrzenia się wśród ludzi. Jest to szczególnie niebezpieczne dla niemowląt.

 

Zespół naukowców zainfekuje zdrowych pacjentów niską dawką kokluszu i będzie monitorować ich stan. Wśród osób biorących udział największą uwagę zdobędą ci, którzy nie zachorują, będąc ukrytymi nosicielami lub naturalnie odpornymi na choroby zakaźne.Zainfekowani pacjenci spędzą 17 dni w izolacji, gdzie będą poddawani drobnym procedurom jak pobieranie wymazów z nosa i gardła. Odosobnienie jest prywatnym pokojem z dostępem do rozrywki, gdzie będą dostarczane posiłki oraz napoje.

 

Prawdziwe niebezpieczeństwo kokluszu polega na przenoszeniu choroby na niemowlęta. Na całym świecie giną w ten sposób dziesiątki tysięcy dzieci – w 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała 89 tysięcy zgonów. Zainteresowani badaniem mogą przesyłać e-maile na adres [email protected].

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj