Naukowcy znaleźli sposób na kontrolę genów bakterii za pomocą energii elektrycznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Biolodzy chętnie szukają sposobów łączenia zmodyfikowanych organizmów z elektroniką, w celu tworzenia zaawansowanych urządzeń. Możliwość zaprogramowania bakterii tak, by stały się one użyteczne jest szczególnie cenna w perspektywie urządzeń, które mogłyby pracować w naszych ciałach.

 

William Bentley z Uniwersytetu w Maryland twierdzi, że urządzenia oparte na żywym organizmie mogłyby być używane w celu wykrywania chemikaliów wytwarzanych przez bakterie, a także być odpowiedzialne za dopasowanie odpowiedniego antybiotyku.

Niektóre geny, które odpowiadają na stymulację elektryczną, występują we wszystkich komórkach i są w stanie złapać i przekazać elektrony. Naukowcy wykorzystali naturalne składniki genetyczne bakterii E. coli, które reagują na stres tlenowy.

 

Aby nadać ładunek elektryczny, zanurzano elektrody w cieczy z obecnością bakterii. Gdy elektroda nadawała ładunek dodatni, powstawały cząsteczki utleniania, które powodowały mechanizmy odpowiedzialne za stres oksydacyjny. Stosując tę procedurę, pokazano że E.coli pod wpływem wyładowania unosi się lub zaczyna świecić.

Możliwe jest zatem, by zmodyfikowane bakterie mogły sygnalizować rozpoznanie określonych substancji, na przykład w celu identyfikacji zakażenia. Według ekspertów, do udoskonalenia tej techniki potrzebny jest tylko rok lub dwa, w wyniku czego procedura łączenia biologii z elektroniką będzie mogła stać się w pełni efektywna.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj