Naukowcy znaleźli sposób na leczenie depresji światłem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grupa naukowców z USA za pomocą MRI (Rezonans magnetyczny) zbadała, jak światło wpływa na mózg i nastrój. Wszystkie najważniejsze informacje o badaniu znajdują się w materiale RBC Trends.

 

Naukowcy z Brown University wzięli udział w eksperymencie na 20 zdrowych osobach dorosłych. Patrzyli przez okulary na źródło światła o czterech poziomach intensywności, które zmieniały się w ciągu 30 sekund. Uczestnicy zostali poproszeni o zgłoszenie, kiedy poczuli różnicę w jasności światła.

 

W skanach MRI, które uchwyciły aktywność mózgu badanych podczas zadania, naukowcy odkryli 26 obszarów, które zmniejszyły lub zwiększyły aktywność w zależności od jasności światła. Okazało się, że aktywność kory przedczołowej jest tłumiona proporcjonalnie do jasności światła.

 

W ten sposób naukowcy doszli do wniosku, że w obszarach mózgu odpowiedzialnych za określone funkcje poznawcze i nastrój znajdują się neurony reagujące na światło. Jeden z autorów badania, profesor neurologii Jerome Sans, porównuje te neurony z wrażliwymi na światło komórkami zwojowymi siatkówki, które w przeciwieństwie do innych typów komórek neuronowych generują impulsy nerwowe. Według Sansa wyniki badania pomogą ulepszyć i opracować nowe podejścia do leczenia sezonowych zaburzeń afektywnych i depresji, w tym zastosowanie terapii światłem w leczeniu.

 

Światło wpływa nie tylko na pracę mózgu, ale także na rytmy dobowe. To zegar biologiczny, który reguluje pracę narządów o różnych porach dnia. Na rytmy dobowe wpływa zarówno ilość światła i czas jego zużycia, jak i jego barwa. Kolor światła słonecznego jest w rzeczywistości mieszanką różnych kolorów, które zmieniają się w ciągu dnia. Rano jest bardziej niebieskie, a wieczorem bardziej czerwone.

 

Ponadto jasne białe lampy LED mają niebieskie widmo, a miękkie białe lub żółte żarówki mają czerwone widmo. Kolory są rozpoznawane przez specjalne komórki w oczach, czopki. Pomagają również regulować rytmy dobowe. Dlatego niebieskie światło poranka sprzyja przebudzeniu, a czerwone światło wieczorne sprzyja wyciszeniu. Cykle wpływają również na jakość uczenia się i percepcji informacji. Mózg lepiej uczy się nowych informacji w ciągu dnia, kiedy jest dużo światła, a nocą podczas snu przechowuje je w pamięci długotrwałej.

@zmianynaziemi Naukowcy znaleźli sposób na leczenie depresji światłem #nauka #Badania #Polska #popolsku #dlaciebie #tiktok ♬ dźwięk oryginalny - ZmianynaZiemi

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj