Naukowcy znaleźli sposób na szybkie leczenie ran

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Kanadyjscy biolodzy ogłosili odkrycie hormonu zdolnego do spowodowania, że komórki odpornościowe regenerują uszkodzone tkanki w przyspieszonym tempie, gdy są dodawane do krwi ludzkiej.

 

Nowa metoda może być prawdziwym ratunkiem dla ludzi cierpiących na cukrzycę lub osób, które otrzymały poważne oparzenia – aby uniknąć amputacji kończyn w wyniku nieleczących się ran. Ponadto lekarze mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażeń podczas leczenia. Naukowcy zdołali odkryć, że wolnogojące się rany mogą powstać w wyniku osłabienia pola elektrycznego komórek, które kontroluje ich migrację podczas gojenia.

 

Dane uzyskano w wyniku eksperymentu z doświadczalnymi myszami. Naukowcy zbierali informacje o gromadzeniu się różnych komórek w otwartej ranie, usunęli niektóre z nich i obserwowali konsekwencje. Zidentyfikowano dwóch kluczowych uczestników procesu zwężenia rany: białko MFG-E8 i związane z nim komórki makrofagów, które kontrolują działanie innych typów komórek.

 

Jednakże, gdy są dodawane do organizmu, nadmierna regeneracja może prowadzić do pojawienia się blizn, więc naukowcy zaczęli szukać sposobów osiągnięcia pożądanego efektu bez szkody dla skóry. Pomogły komórki macierzyste krwi potraktowane roztworem MFG-E8. Z ich udziałem rany na ciele myszy zasklepiały się dwukrotnie szybciej niż zwykle.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj