Naukowcy znaleźli substancję, dzięki której można zregenerować utracone zęby

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Kioto i Fukui daje nadzieję dorosłym, którzy stracili zęby. Naukowcy znaleźli substancję, dzięki której można zregenerować utracone zęby.

 

Na przykładzie myszy laboratoryjnych naukowcy zauważyli, że przeciwciało genu USAG-1 jest w stanie stymulować wzrost zębów u osób z agenezją zębów, tj. chorobą wrodzoną, w wyniku której człowiek traci zęby.

 

Gen i jego przeciwciało odkryto po tym, jak naukowcy przeanalizowali genetyczny i molekularny charakter chorób wrodzonych, w wyniku których osoba dorosła ma więcej zębów niż standardowe 32. Naukowcy zastanawiali się, czy geny związane z nieprawidłową liczbą zębów mogą pomóc w stworzeniu środków regeneracji zębów u dorosłych.

 

Naukowcy zauważyli, że wzrost zębów zależy od interakcji wielu cząsteczek. Najważniejsze z nich to białka morfogenetyczne kości, a także szlak sygnałowy Wnt. Naukowcy zauważyli również pozytywny wpływ supresji genu USAG-1 na wzrost zębów.

 

W toku poszukiwań przeciwciał dla USAG-1, które przeprowadzono na przykładzie myszy laboratoryjnych, naukowcy doszli do wniosku, że jakość procesu sygnalizacji białek morfogenetycznych kości decyduje o tym, ile zębów będzie posiadał dany osobnik.

 

Po znalezieniu odpowiedniego przeciwciała naukowcy wstrzyknęli je do organizmu myszy. Okazało się, że jedna dawka przeciwciała USAG-1 wystarczy, aby myszy wyrósł cały ząb w miejsce brakującego. Naukowcy przeprowadzili podobny eksperyment na fretkach laboratoryjnych. W tym przypadku przeciwciało również wykazało swoją skuteczność.

 

Naukowcy uważają, że ich odkrycie może być przyszłością medycyny Pewnego dnia terapeutyczne zastosowanie przeciwciał USAG-1 może stać się alternatywą dla metod leczenia utraty zębów, w tym sztucznych protez zębowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj