Naukowcy znaleźli w lasach deszczowych winorośl, która może leczyć raka trzustki

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wyniki nowych badań, opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Natural Products pokazują, że wyciąg z jednego z rodzajów winorośli z lasów deszczowych może być skutecznym lekiem przeciw rakowi trzustki. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ obecnie szanse na zwalczenie tej choroby wynoszą zaledwie 12-14%.

 

Jednym z powodów, dla którego rak trzustki jest tak trudny do zwalczenia, jest to, że tego rodzaju komórki nowotworowe mogą przetrwać w możliwie najbardziej niegościnnych warunkach. Naukowcy z Niemiec oraz Japonii przeprowadzili nowe badania, które miały znaleźć bardziej skuteczny lek na raka trzustki.

 

Komórki raka trzustki pobierają cały tlen i substancje odżywcze wokół siebie, aby agresywnie się rozprzestrzeniać. Naukowcy poszukują więc związków, które uniemożliwią komórkom rakowym takie działanie. W tym celu przetestowano nowy związek – substancję zwaną ancistrolikokiną E3, którą uzyskuje się z winorośli Ancistrocladus Iikoko występującej w kongijskiej dżungli.

Podczas eksperymentów wyciąg z winorośli z lasów deszczowych powodował dramatyczne zmiany w morfologii komórek nowotworowych, co ostatecznie prowadziło do ich śmierci. Co więcej, w zwiększonych dawkach związek był w stanie zatrzymywać przerzuty.

 

Według badaczy odkryta przez nich substancja może być szansą na opracowanie wysoce skutecznej terapii przeciw nowotworowi trzustki. To kolejny dowód na potęgę leków o naturalnym pochodzeniu. Aby jednak na bazie substancji opracować zdatny do użycia lek, będą wymagane dalsze badania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj