Nawet pojedyncza dawka psilocybiny stymuluje wzrost nowych połączeń nerwowych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy udokumentowali, że nawet pojedyncza dawka psychedeliku może prowadzić do szybkich i długotrwałych rezultatów. Psilocybina była od wielu lat badana pod kątem leczenia depresji, ale naukowcy wciąż nie znają wszystkich mechanizmów prowadzących do poprawy.

Wiadomo, że przewlekły stres i depresja zmniejszają ilość połączeń nerwowych w mózgu. Naukowcy z Yale University postanowili zbadać substancję psilocybinę, aby stymulować wzrost nowych połączeń nerwowych utraconych na tle regularnego stresu.

 

Wiedzieli z poprzednich badań, że psilocybina w połączeniu z ketaminą zmniejsza objawy depresji. Na nowym etapie eksperymentów przedklinicznych specjaliści wstrzyknęli myszom pojedynczą dawkę psilocybiny i zaobserwowali, jak wpływa ona na mózg.

 

Psilocybina spowodowała natychmiastowy i trwały wzrost połączeń między neuronami. W ciągu pierwszych 24 godzin naukowcy odnotowali wzrost liczby i wielkości kolców dendrytycznych, które zapewniają transfer informacji między neuronami. Liczba nowych połączeń neuronowych i ich jakość wzrosła o 10%.

„To było niesamowite widzieć tak trwałe zmiany już po jednej dawce psilocybiny. Mózg może wykorzystać te zmiany strukturalne do przechowywania nowych doświadczeń”- skomentował autor pracy, Alex Kwan.

 

Gryzonie wykazywały również lepsze zachowanie i zwiększoną aktywność neuroprzekaźników. Efekt okazał się długotrwały, ponieważ zmiany utrzymywały się przez cały miesiąc obserwacji zwierząt.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj