Neandertalczycy umierali na znane obecnie odmiany raka

Image

www.dreamstime.com

Paleontolodzy prowadzący prace w Chorwacji, odkryli szkielet neandertalczyka, który zmarł około 120 tysięcy lat temu. Na jego żebrach odkryto ślady dysplazji włóknistej. Choroba powstała z powodu mutacji genu ACVR1, co z kolei było przyczyną powstania choroby nowotworowej.

 

 

 

To odkrycie pozwoliło lekarzom założyć, że obecnie występujące choroby nowotworowe spowodowane są nie tylko zatruciem środowiska naturalnego, żywności, czy wody pitnej. Neandertalczyka odnaleziono w czystym ekologicznie środowisku naturalnym, a zmarł z powodu tego samego raka, który zabija ludzi we współczesnym świecie.

 

Naukowcy przeskanowali żebra odkrytego szkieletu, przy pomocy mikrotomografu. Następnie przeanalizowano uzyskane obrazy i stwierdzono, że rak u neandertalczyka rozrastał się jeszcze podczas jego życia, a powodem jego wystąpienia była mutacja genu ACVR1. Naukowcy stwierdzili, że odkrycie udowodniło, że wzrost zachorowań na raka jest związana nie tyle ze szkodliwymi warunkami środowiska naturalnego, co ze wzrostem średniej długości życia człowieka. Hipoteza ta jednak nadal wymaga naukowego potwierdzenia.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.

Skąd wiadomo w jakim żył środowisku? Nic tu nie podano na jakiej podstawie to potrafili osądzić. Zapewe tylko na tej ze domniemywano braku technologii i urbanizacji jak obecnie. Poza tym czy wtedy nie mogło być napromieniowanie z powodu niezwyczajnie wzmozonej aktywności Słońca, przelotu chemicznie toksycznej komety albo wybugu jakiejś supernowej blisko, wysyłającej śmiercionosne promieniowanie?

Ludzie, myślcie gdy czytacie coś!

0
0
Brak głosów.

Dodane przez Pacal (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Dokładnie

Do tego można doliczyć wybuchy wulkanów, żywienie się zatrutą żywnością itp. No ale ludzie często bezkrytycznie przyswajają wszystkie informacje, złwaszcza gdy jest napisane że są potwierdzone naukowo ...

0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.