Nie jesz mięsa? Sprawdź w jakich produktach spożywczych znajdziesz witaminę B12

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Witamina B12 odgrywa istotną rolę w zdrowiu każdego człowieka, a jej niedobory mają negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Grupą szczególnie narażoną na niedobór witaminy B12 są weganie oraz wegetarianie, ponieważ związek ten znajduje się głownie w mięsie, jajach oraz w produktach mlecznych. 

 

Zapewnienie wystarczającej ilości witaminy B12 jest niezbędne dla zdrowia naszego organizmu. Związek ten ma wpływ między innymi tworzenie i podział czerwonych krwinek, ochronę układu nerwowego, syntezowanie DNA oraz dostarczanie ciału energii.

 

Zalecana dzienna dawka witaminy B12 zależy od wieku danej osoby:

- dla osób dorosłych oraz młodzieży jest to 2,4 mcg,

- dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat 1,8 mcg,

- dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat 1,2 mcg,

- dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat 0,9 mcg,

- a dla niemowląt 0,4 mcg.

Wyjątkowe zapotrzebowanie na witaminę B12 mają kobiety w ciąży: 2,6 mcg, a także kobiety karmiące piersią: 2,8 mcg.

 

Osoby, które zdecydowały się na prowadzenie diety wegetariańskiej, mogą znaleźć witaminę B12 w szerokiej gamie produktów spożywczych, m.in.: jogurtach, mleku, serach, wzbogacanych płatkach zbożowych, a także w drożdżach. 

Weganie są znacznie bardziej narażeni na niedobór witaminy B12 i powinni korzystać z tak zwanych produktów wzbogacanych, czyli takich, do których sztucznie dodano witaminę. Zwykle są to produkty spożywcze produkowane specjalnie dla wegan. W ostateczności można korzystać także z suplementów witaminowych.

 

Niedobór witaminy B12 może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, skutkując między innymi niedokrwistością, zaburzeniami neurologicznymi oraz spowolnionym gojeniem.

 

Typowe objawy niedoboru witaminy B12 to: uszkodzenia nerwów, osłabienie i zmęczenie, mrowienie w dłoniach i stopach, drętwienie, rozmazany obraz, gorączka, potliwość, trudności w chodzeniu, problemy z układem trawiennym, ból języka lub jamy ustnej, duszność, zawroty głowy i omdlenia, blada skóra, utrata apetytu oraz szumienie w uszach. Osoby doświadczające tego typu objawów powinny niezwłocznie udać się do lekarza i z pewnością zmodernizować swoją dietę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)

Skomentuj