Nie warto czekać z operacją zaćmy!

Kategorie: 

Źródło: internet

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów okulistycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie jest operacja zaćmy. To powszechne schorzenie, które związane jest z wiekiem, ma z nim problem około 40% osób po 60 roku życia. Jedynym skutecznym sposobem leczenia katarakty jest operacja, która polega na wszczepieniu nowej soczewki.

Zmętnienie soczewki może wystąpić w różnym wieku, wiele zależy od predyspozycji genetycznych, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków, rodzaju wykonywanej pracy i przebytych urazów. Są też przypadki, że zaćma jest wrodzona, dotyka ona np. dziecka, które rodzi się z mętną soczewką albo gdy  soczewka pacjenta mętnieje w wieku kilku lub kilkunastu lat. Katarakta może być też obwodowa lub centralna — efekt zmętnienia rozwija się od środka soczewki na zewnątrz albo od jej krańców do środka. Zaćma powoduje nie tylko brak komfortu, ale przede wszystkim wiąże się ze znacznym pogorszeniem widzenia.

Usuwanie zaćmy

Zaćmę usuwa się tylko operacyjnie. Najskuteczniejszą metodą jest fakoemulsyfikacja. W trakcie zabiegu za pomocą ultradźwięków rozbija się zmętniałą soczewkę, którą się następnie usuwa. W jej miejsce wszczepia się soczewkę sztuczną, indywidualnie dobraną dla każdego pacjenta. Operacja nie trwa długo i jest bezbolesna. Pacjent nie wymaga hospitalizacji i może wrócić do domu tego samego dnia.

Po operacji wzrok się poprawia. Jakość widzenia zależy jednak także od tego, czy oko jest zdrowe i czy pacjent cierpi na jakieś dodatkowe choroby. Jeżeli np. oprócz katarakty w oku współistnieje np. jaskra albo pacjent cierpi na cukrzycę, to widzenie będzie po zabiegu o tyle dobre, o ile oko będzie w dobrym stanie. Oczywiście operacja nie przywróci takiej sprawności widzenia, jak to było w młodości pacjenta. Sztuczna soczewka jest doskonałym wynalazkiem, jednak ma swoje ograniczenia. Usunięcie zaćmy zdecydowanie jednak poprawia widzenie, które było w oku z nieprzejrzystą, naturalną soczewką. Zabiegu usunięcia katarakty można dokonać jedynie raz w życiu. Decydując się na zabieg najlepiej wybrać dobrą placówkę, w której pracują specjaliści z doświadczeniem.

Idź szybko na operację zaćmy !

Niektórzy pacjenci zwlekają z decyzją poddania się zabiegowi. Uważają, że nie widzą jeszcze tak źle, czasami obawiają się chirurgicznej interwencji. Tymczasem czekanie w nieskończoność to zła decyzja, która grozi znacznym pogorszeniem widzenia, a nawet powikłaniami. Choć sytuacja lecznictwa w Polsce się zmienia, wciąż w wielu placówkach trzeba bardzo długo oczekiwać na operację usunięcia zaćmy. Rozwiązaniem jest zabieg, który można przeprowadzić w Szpitalu Citocare. Pacjent zostaje szybko zdiagnozowany i oferuje mu się najnowocześniejsze soczewki, indywidualnie dopasowane. Wysokiej jakości soczewki renomowanej, niemieckiej firmy ZEISS  spełniają oczekiwania pacjentów, którzy pragną znowu dobrze widzieć. Warto wiedzieć, że pacjenci w ramach NFZ mogą wybrać także doskonałe soczewki toryczne. Przeznaczone są one dla osób z astygmatyzmem rogówki równym lub większym niż 2 dioptrie. Jak przebiega zabieg?

Czytaj >więcej

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj