Nieaktywność fizyczna prowadzi do demencji w tym samym stopniu, co predyspozycje genetyczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Starsi ludzie, którzy nie angażują się w dowolne formy ćwiczeń, są tak samo narażeni na rozwój demencji, co osoby posiadające predyspozycje genetyczne do tego zaburzenia, twierdzą badania z Journal of Alzheimer’s Disease.

 

W przeprowadzonych badaniach wzięło udział 1646 Kanadyjczyków w wieku powyżej 65 lat. Obserwowano, u których osób w ciągu pięciu lat rozwinie się demencja. Mniejszość osób biorących udział w badaniu posiadała konkretny wariant genetyczny, który rokuje wyższym ryzykiem spadku funkcji poznawczych.

Osoby z genetycznymi predyspozycjami okazały się być znacznie bardziej narażone na rozwój demencji. Jednak, u osób deklarujących niewykonywanie żadnych ćwiczeń fizycznych, to ryzyko było prawie takie samo. W odpowiedzi na odkrycie, współautorka badania, Jennifer Heisz, wyjaśnia że nieaktywność fizyczna może przebić pozytywne uwarunkowania genetyczne.

Aktywność fizyczna w starszym wieku może być więc skuteczną strategią na utrzymanie dobrego stanu zdrowia psychicznego. Nawet lekkie ćwiczenia będą znaczną korzyścią, ponieważ większość osób nie cierpiących na zaburzenia funkcji poznawczych, poinformowała o podejmowanych spacerach trzy razy w tygodniu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj