Niebawem ruszą wielkie badania nad genomami wszystkich żywych stworzeń na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na ostatniej konferencji Global Biodiversity Genomics w Waszyngtonie, grupa naukowców ogłosiła zamiar rozszyfrowania genomów wszystkich żywych stworzeń na Ziemi. Koszt projektu o nazwie Eart BioGenome Project (EBP) szacuje się na co najmniej siedem miliardów dolarów.

 

Uczestnicy projektu planują rozpocząć badania genomów organizmów eukariotycznych (istot żywych, których komórki mają jedno jądro), roślin, zwierząt i organizmów jednokomórkowych. Planuje się sekwencjonowanie genomów przedstawicieli każdej z 9 tysięcy rodzin, a następnie podanie danych dla każdego rodzaju (około 150-200 tysięcy). Ostatecznym celem ma być rozszyfrowanie genomów wszystkich z 1,5 miliona gatunków eukariontów. Przedsięwzięcie ma potrwać około dziesięciu lat.

Podobny projekt, dotyczący badania ludzkiego genomu, rozpoczął się prawie 30 lat temu. Naukowcy zmagali się wtedy ze znacznymi trudnościami technicznymi, ale w zamian za to otrzymali pierwszy, zsekwencjonowany genom człowieka i całkowicie nową technologię do badania DNA.

 

Wyniki badań nad genomami mają pomóc badaczom w dokładniejszym zrozumieniu, jak na przestrzeni dziejów ewoluowało życie – powiedział biolog z Instytutu Zoologicznego w San Diego, Oliver Ryder.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj