Kategorie:
Jeśli masz niedoczynność tarczycy i stosujesz hormonalną terapię zastępczą, biorąc na tarczycę leki na receptę jak lewotyroksyny (tj Synthroid, Levoxyl, Tirosint) oraz przepisany antybiotyk, należy upewnić się czy wiesz o tym, jak te leki i antybiotyki mogą ze sobą współdziałać, oraz jak wpływa to na wchłanianie leków na tarczycę.
Badanie z dziennika Thyroid stwierdziło, że antybiotyk ciprofloksacyna - znany powszechnie ze znakami firmowymi Cipro Proquin, Ciproxin, Ciprobay, Cirpoxine i Ciflox - znacznie zmniejsza wchłanianie leków tarczycowych. [Należy pamiętać, że niektórzy eksperci uważają, że ostrzeżenie o ciprofloksacyny odnosi się również do podobnych antybiotyków z grupy chinolonów takich jak: lewofloksacyną (Levaquin), lomefloksacyna (Maxaquin) monifloxacin (Avelox) norfloksacyna (Norox-In) i ofloksacyna (Floxin).]
Oznacza to, że jeśli pacjent przyjmuje leki na tarczycę i antybiotyk z rodziny chinolonów, może to kolidować się z absorpcją i spowodować większą niedoczynność tarczycy.
Co ciekawe, antybiotyk rifampina (zwany również ryfampicyna) - i znane jego marki Rifadin, Rifamate i Rifater - znacznie zwiększają wchłanianie leku na tarczycę.
Oznacza to, że jeśli pacjent przyjmuje antybiotyk wraz z lekami na tarczycę, to może rzeczywiście doprowadzić do pojawienia się objawów nadczynności tarczycy.
Czy istnieje rozwiązanie? Niektóre badania wykazały, że wpływ może być ograniczony do minimum, jeśli antybiotyki i leki tarczycowe wzięto osobno w odstępie czasu co najmniej sześć godzin. Ale nie jest to uzgodnione w całej rozciągłości przez lekarzy.
Najprościej jest jednak, aby omówić tę kwestię z lekarzem w czasie wypisywania leków na receptę. Istnieją też inne antybiotyki dostępne dla leczenia, które mają mniejsze prawdopodobieństwo, aby wpływać na skuteczność leczenia tarczycy.
Uwaga: Należy też pamiętać, że jeśli są przepisywane antybiotyki, to należy również podjąć środki, aby chronić swój układ pokarmowy.
Źródło: http://www.jbbardot.com/the-danger-of-taking-thyroid-drugs-and-antibiotics-a-warning/
Skomentuj