Niebieskie światło emitowane przez smartfony niszczy wzrok

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z University of Toledo dowiedli, że niebieskie światło emitowane przez smartfony, tablety oraz podobne gadżety z podświetleniem może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

 

 

Badacze twierdzą, że długie wpatrywanie się w ekran, szczególnie z bliskiej odległości, może powodować uszkodzenie widzenia i wytwarzanie trujących chemikaliów w wrażliwych na światło komórkach oka. To z kolei może przyspieszyć zwyrodnienie plamki żółtej i powodować inne choroby oczu.

Badanie, które zostało opublikowane w zeszłym miesiącu, obejmowało eksponowanie żywych komórek na różne rodzaje światła. Naukowcy odkryli, że ekspozycja na niebieskie światło powoduje wyzwalanie trujących substancji w komórkach oka, które reagują na światło.

 

Obecnie największe korporacje takie jak Apple i Android oferują specjalne filtry, które włączają się w nocy, redukując ilość niebieskiego światła. Podobne aplikacje są również dostępne na komputerach stacjonarnych i smartfonach.

Ajith Karunarathne, jeden z badaczy, sugeruje noszenie okularów przeciwsłonecznych, aby ochronić się przed niebieskim światłem. Okulary mogą filtrować zarówno ultrafioletowe i niebieskie światło na zewnątrz, jak i chronić przed światłem ekranu w nocy.

 

Zwyrodnienie plamki żółtej jest niebezpieczną przypadłością i może ostatecznie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Aby zapobiec problemom ze wzrokiem, warto zaopatrzyć się w specjalnie aplikacje redukujące niebieskie światło oraz pamiętać o używaniu okularów przeciwsłonecznych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj