Niedobór snu skutkuje mniej atrakcyjnym wyglądem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli, że kilka nocy z niewystarczającą ilością snu może skutkować znacznie mniej atrakcyjnym oraz niezdrowym wyglądem. Dodatkowo stwierdzono, że ludzie dystansują się do osób wyglądających niezdrowo.

 

Naukowcy ze Sztokholmu kontrolowali sen 25 studentów. Najpierw poproszono uczestników o porządne wyspanie się przez dwie noce z rzędu, po czym ich fotografowano. Tydzień później studenci zostali poproszeni o dwudniowe ograniczenie swojego czasu snu do czterech godzin i znowu wykonano ich fotografie.

 

Zdjęcia zostały pokazane obcym osobom na ulicach Sztokholmu. 122 osoby dokonywały oceny wizerunku przedstawionych na fotografiach ludzi i odpowiadały na pytania takie jak: „Jak bardzo chciałbyś spotkać osobę ze zdjęcia?”, „Czy jest to godna zaufania osoba?”.Zespół badaczy stwierdził, że zestaw fotografii przedstawiający senne osoby został oceniony jako mniej atrakcyjny. Odkryto także, że wiązało się to z mniejszą skłonnością do deklarowania kontaktów towarzyskich. Autorzy badania uważają, że ich odkrycie ma sens w ujęciu ewolucyjnym. Niezdrowa twarz może uaktywniać mechanizmy chorób u innych osób.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj