Niedobór snu uszkadza nasze DNA!

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Niedobór snu może być dla nas niebezpieczny na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim upośledza nasze zdolności umysłowe, co jest szczególnie groźne podczas prowadzenia pojazdu czy w trakcie pracy. Niedobór snu wywiera także negatywny wpływ na nasze zdrowie, a jak pokazują wyniki najnowszych badań, może nawet uszkadzać DNA.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Hongkongu wzięli pod lupę 49 lekarzy. 24 z nich pracowało na nocne zmiany od pięciu do sześciu razy w miesiącu. Badacze pobierali do analizy próbki krwi od wszystkich uczestników po normalnym śnie i po pracy na nocnej zmianie, a także zdobyli informacje o ich ogólnym stanie zdrowia, jakości snu i wzorcach pracy.

 

Zespół odkrył, że lekarze z niedoborem snu po nocnej zmianie mieli mniejszą ekspresję genu naprawiającego DNA. Co więcej, ich DNA było bardziej uszkodzone, w porównaniu do uczestników, którzy spali normalnie.

Uszkodzone DNA może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, począwszy od cukrzycy i zawały serca po niektóre rodzaje nowotworów. Naukowcy zwrócili uwagę, że metaanaliza z udziałem 2 milionów ludzi wykazała związek między pracą na nocne zmiany a zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi.

 

Z przeprowadzonych badań wynika, że nawet jedna noc bez snu może przyczynić się do rozwoju przewlekłych chorób. Aby lepiej poznać związki między niedoborem snu a uszkodzeniem DNA, potrzebne są kolejne badania z udziałem większej liczby uczestników.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj