Niedobór witaminy D może powodować poważne problemy z nerkami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według naukowców z Université Paris Descartes - niedobór witaminy D może upośledzać funkcjonowanie nerek.

 

To odkrycie pozwala twierdzić, że suplementacja witaminy D może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjentów po przeszczepie nerek.


Niedostatek witaminy D często obserwowano u pacjentów z niewydolnością nerek (upośledzenie wszystkich funkcji nerek), dotychczas jednak nie określono, jaki jest wpływ braku tej witaminy na pacjentów, u których wykonano przeszczep nerek.


W celu zbadania tego zagadnienia, Frank Bienaimé z zespołem innych naukowców obserwowali grupę 634 osób, którzy zostali poddani temu zabiegowi od stycznia 2005r. do czerwca 2010 r. Badacze odkryli, że w pierwszych trzech miesiącach po transplantacji występował niedobór witaminy D i prawdopodobnie był związany z niższą sprawnością przeszczepionych nerek i częstym bliznowaceniem tkanki nerek.


Poziom hormonów biorących udział w związków substancji mineralnych nie miał wpływu na wynik przeszczepu. Wyniki te sugerują, że utrzymywanie stężenia witaminy D w granicach normy może zapobiec pogorszeniu się wydolności nerek po transplantacji.


Suplementacja witaminy D może okazać się prostym i niedrogim lekiem, który moze poprawić wyniki przeszczepów, a tym samym jakość życia pacjentów.


Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Journal of the American Society of Nephrology.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj