Niedobór witaminy D może trzykrotnie zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci u cukrzyków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną niespełna 80 tysięcy diabetyków z Austrii. Na podstawie tego odkryto, że osoby ze zdiagnozowanym niedoborem witaminy D umierają nawet trzy razy częściej od ludzi cierpiących na cukrzycę bez niedoboru witaminy. Skąd taka zależność i jak zadbać o dostarczenie witaminy D do organizmu?

Na podstawie analizy danych medycznych ponad 78 tysięcy pacjentów ze Szpitala Ogólnego w Wiedniu badacze odkryli, że niski poziom witaminy D, wytwarzanej przede wszystkim przez nasz organizm pod wpływem światła słonecznego, jest silnie związany z ryzykiem przedwczesnej śmierci u diabetyków. Wyniki wykazały, że pacjenci, w których krwi odnotowano niski poziom witaminy, byli nawet trzykrotnie bardziej narażeni na przedwczesną śmierć z jakiejkolwiek przyczyny. Dane na temat pacjentów zbierano w latach 1991-2011, w tym czasie zmarło 11 877 osób.

Za niedobór witaminy D uznaje się jej poziom poniżej 50 nanomoli na litr krwi. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu osoby z poziomem witaminy D we krwi wynoszącym 10 nmol/l są nawet dwu- lub trzykrotnie bardziej narażone na ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Zależność ta dotyczy szczególnie diabetyków w wieku od 45 do 60 roku życia.

 

Co ciekawe, poziom witaminy D we krwi wynoszący 90 nmol/l lub więcej skorelowano ze zmniejszonym ryzykiem przedwczesnej śmierci nawet o 30-40%. Odkryto również, że wskazane wyżej zależności nie dotyczyły osób w sędziwym wieku, powyżej 75 roku życia. Jakie zatem były przedwczesnych zgonów u cukrzyków z niedoborem witaminy D? Stwierdzono na przykład podwojenie ryzyka śmierci w wyniku chorób zakaźnych. Kolejne przyczyny zgonów to nowotwory oraz choroby układu krążenia.

Na podstawie otrzymanych wyników specjaliści zalecają diabetykom suplementację witaminy D, a także spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu – zwłaszcza podczas słonecznej pogody. Jesienią i zimą warto codziennie przyjmować wysokiej jakości suplementy zawierające min. 10 mikrogamów witaminy D, choć działanie to powinno być skonsultowane z lekarzem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj