Niedobór witaminy D w wieku niemowlęcym zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię w okresie dorosłym

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Noworodki z niedoborem witaminy D mają zwiększone ryzyko zachorowania na schizofrenię w późniejszym okresie życia. Odkrycie to może pomóc w zapobieganiu niektórym przypadkom choroby poprzez leczenie niedoboru witaminy D w najwcześniejszym etapie życia.

 

Badanie, prowadzone przez profesora Johna McGratha z University of Queensland w Australii i na Uniwersytecie Aarhus w Danii wykazało, że noworodki z niedoborem witaminy D miały o 44% większe ryzyko zachorowania na schizofrenię niż osoby z prawidłowym poziomem tej witaminy.

 

Profesor McGrath z Queensland Brain Institute powiedział, że badanie, które obejmowało 2602 ochotników, potwierdziło jego poprzednie badania, które również znalazły związek między noworodkowym niedoborem witaminy D a zwiększonym ryzykiem schizofrenii.

Zespół dokonał odkrycia, analizując stężenie witaminy D w próbkach krwi, pobranych od duńskich noworodków w latach 1981–2000. Osoby te rozwinęły schizofrenię we wczesnej młodości. Naukowcy porównali te próbki z wynikami osób urodzonych w podobnym okresie, które nie rozwinęły schizofrenii.

 

Profesor McGrath powiedział, że schizofrenia wiąże się z wieloma różnymi czynnikami ryzyka, zarówno genetycznymi, jak i środowiskowymi, jednak badania sugerują, że niedobór witaminy D u noworodków może odpowiadać za około 8% przypadków schizofrenii w Danii.

 

McGrath dodał, że następnym krokiem jest przeprowadzenie badań klinicznych dotyczących suplementowania witaminy D u kobiet w ciąży, w celu zbadania wpływu na rozwój mózgu dziecka oraz ryzyko zaburzeń neurorozwojowych, takich jak autyzm i schizofrenia

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

Coś mi się w to wierzyć nie

Coś mi się w to wierzyć nie chce. Czytałam, że ,,naród wybrany" częściej cierpi na tę przypadłość niż inne nacje. A oni tam u siebie w tym Izraelu jakoś na brak słońca to nie cierpią. Kupy się to nie trzyma. 

Co nie znaczy, że witamina D nie jest potrzebna. Jest bardzo ważna ale chyba jednak nie w tym przypadku.

0
0

Skomentuj