Niedrogi lek zapoczątkował regenerację serca po zawale

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Najpierw naukowcy odkryli ważną rolę hormonów stresu w regeneracji serca, a następnie zablokowali nowy mechanizm, który doprowadził do naprawy tkanek. Eksperymenty wykorzystywały lek zatwierdzony przez ludzi, więc nowa strategia potencjalnie otwiera niedostępne wcześniej możliwości leczenia udaru i zawału serca.

 

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego odkrył, że glikokortykoidy działają jak hamulec zdolności regeneracyjnych serca, podczas gdy ich blokowanie sprzyja naprawie tkanek. Hormony steroidowe, glikokortykoidy, odgrywają ważną rolę w rozwoju, metabolizmie, regulacji homeostazy i radzeniu sobie ze stresem.

 

Po pierwsze, naukowcy stwierdzili wzrost aktywności glukokortykoidów w okresie poporodowym i zasugerowali, że przyczyniają się one do dojrzewania komórek mięśnia sercowego kosztem ich replikacji i proliferacji. Obserwacje na myszach laboratoryjnych potwierdziły tę hipotezę.

 

Następnie usunęli receptor glukokortykoidowy z myszy z zawałem mięśnia sercowego, co doprowadziło do regeneracji tkanki serca w ciągu kilku tygodni. Podobne wyniki osiągnięto w przypadku leku będącego inhibitorem receptora, który jest już zatwierdzony do leczenia ludzi.

 

Teraz naukowcy pracują nad zbadaniem wszystkich szczegółów mechanizmu regeneracji, aby znaleźć dodatkowe bodźce regeneracyjne do bardziej efektywnego powrotu do zdrowia po udarze i zawale serca. Jeśli się powiedzie, ich podejście może pomóc milionom pacjentów w zapobieganiu niewydolności serca i innym poważnym chorobom serca.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj