Niektóre składniki kosmetyków mogą powodować przedwczesne dojrzewanie u dziewcząt

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie wykazało, że niektóre składniki produktów kosmetycznych, takich jak pasta do zębów, szampon i mydło, mogą sprawić, że dziewczęta osiągną dojrzałość płciową wcześniej niż powinny.

 

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Human Reproduction, obejmowało ponad 330 dzieci, monitorowanych od urodzenia aż do wieku dojrzewania. Naukowcy chcieli zrozumieć, w jaki sposób otoczenie może wpływać na rozwój. Chemikalia, które przyczyniają się do przedwczesnego dojrzewania to parabeny, ftalany i fenol, które zwykle znajdują się w większości kosmetyków.

 

Ftalany są często stosowane do wzmacniania produktów, takich jak perfumy i lakiery do paznokci, natomiast parabeny są stosowane jako środki konserwujące w kosmetykach. Fenol występuje powszechnie w produktach do pielęgnacji skóry.

Przedwczesne dojrzewanie wśród dziewcząt stwarza ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym, jednak bardziej niebezpieczne są efekty długoterminowe. Naukowcy twierdzą, że stosowanie kosmetyków z tymi substancjami może prowadzić do rozwoju raka jajnika oraz raka piersi u kobiet, a także do raka jąder u mężczyzn.

 

Co więcej, naukowcy odkryli, że produkty kosmetyczne miały również wpływ na dziewczęta, których matki używały niebezpiecznych kosmetyków będąc w ciąży. Oznacza to, że nawet bez bezpośredniego kontaktu, szkodliwe substancje mogą negatywnie wpływać na organizm.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj