Niektóre wkłady do e-papierosów są szkodliwe dla komórek tchawicy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Do tej pory pokutuje powszechna opinia, że używanie e-papierosów jest znacznie mniej szkodliwe dla zdrowia, niż palenie konwencjonalnych wyrobów tytoniowych. Mimo to, e-papierosy są nadal wynalazkiem bardzo świeżym i stale prowadzi się badania nad ich rzekomym bezpieczeństwem użytkowania. Niedawno pojawiły się wyniki nowych badań nad e-papierosami, które sugerują, że jeden z dostępnych smaków liquidów (wkładów) jest potencjalnie szkodliwy dla komórek znajdujących się w tchawicy.

 

<--break->

Długoterminowe badania, finansowane przez Cancer Research UK wskazują, że osoby stosujące e-papierosy są narażone na znacznie mniejszą ilość substancji rakotwórczych oraz innych toksyn. Mimo to pojawia się wiele wątpliwości pod kątem rzekomo bezpiecznego inhalowania się sztucznymi aromatami.

 

W bieżącym roku PLOS Biology wykazało, że niektóre składniki dodawane do liquidów mogą być toksyczne – należą do nich między innymi wanilina oraz aldehyd cynamonowy. Są to szczególnie popularne „smaki” wkładów do e-papierosów.

Podczas badań wykazano, że komórki tchawicy narażone na kontakt z parą z e-papierosów zostają poniekąd sparaliżowane i nie funkcjonują prawidłowo. Naukowcy są zdania, że tego rodzaju oddziaływanie może odpowiadać za zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych. Choć odkrycie wymaga jeszcze dalszego potwierdzenia, to już teraz odradza się stosowanie wskazanych liquidów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj