Niektórzy ludzie posiadają genetyczną niechęć do jedzenia warzyw

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chcesz zdrowo się odżywiać, ale wprost nienawidzisz jeść niektórych warzyw? Mogą odpowiadać za to Twoje geny. Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania w zakresie chorobliwego wstrętu do spożywania pokarmów takich, jak brokuły, brukselka czy kiełki. Może to tłumaczyć, dlaczego niektórym osobom tak trudno jest uwzględnić w swojej diecie wystarczającą ilość warzyw.

Odkryty przez naukowców gen może nie tylko zniechęcać do jedzenia warzyw. Bardzo często te same osoby odbierają jako nieprzyjemny smak piwa, kawy oraz gorzkiej czekolady. Pod względem ewolucyjnym wrażliwość na gorzki smak jest zaletą – zwykle chroniła ludzi przed jedzeniem trujących pokarmów. Aktualnie może jednak skłaniać nas do diety ubogiej w składniki odżywcze .

Dr Jennifer Smith wraz z zespołem badawczym z Uniwersytetu Kentucky School of Medicine twierdzą, że niektóre osoby mają dobre usprawiedliwienie wobec trudności codziennego spożycia zalecanych pięciu porcji świeżych warzyw i owoców. Może odpowiadać za to pojedyncza kopia genu o nazwie TAS2R38, który koduje białko w receptorach smakowych na języku, co pozwala nam odróżnić smak goryczy.

Ludzie, którzy dziedziczą dwie kopie genu TAS2R38, w skrócie nazwanego AVI, nie są wrażliwi na gorzki smak pokarmu. Jednak osoby ze specyficzną mutacją genetyczną, która zawiera zarówno kopię AVI, jak i odmienną kopię PAV, odczuwają gorzki smak w tak ekstremalnym stopniu, że nie są w stanie przełknąć niczego, co jest choć odrobinę gorzkie.

W badaniach z udzialem 175 osób stwierdzono, że uczestnicy z dwiema różnymi kopiami genu TAS2R38 zjadają znacznie mniej zielonych warzyw liściastych. Zdaniem naukowców powinien być to sygnał dla dietetyków, by układać bardziej przemyślane jadłospisy dla swoich pacjentów. W specyficznych przypadkach należy przede wszystkim starać się zamaskować gorzki smak przyprawami. Być może to uczyni znienawidzone warzywa bardziej apetycznymi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj