Niemowlęta nabywają świadomości już w piątym miesiącu życia.

Image

www.123rf.com

Europejscy neurolodzy opracowali technikę, która umożliwia sprawdzanie obecnosci świadomosci u ludzi. Z jego pomocą wykryto, że dzieci nabywają podstawowej świadomości już nawet w piątym miesiącu życia. Naukowcy swoje badania opisali w czasopiśmie Science

 



Zdolność do zdawania sobie sprawy ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i reagowanie na nie (somatycznie lub autonomicznie) - uważane są za jedną z głównych cech ludzkiej świadomości. Grupa neurologów, prowadzona przez Sida Kuide, z Ecole Normale Superieure w Paryżu, kontrolowała przejawy świadomości w mózgu dzieci i osób dorosłych, podczas wyświetlania zdjęć. Podczas badania naukowcy pokazywali uczestnikom badania - dorosłym i dzieciom - serię trzech zdjęć, z których jedno było zdjęciem osoby. Pozostałe dwa obrazy przedstawiane były w formie masek - jako zdjęcie, kontur głowy, lub przypadkowy kształt złożony z kolorowych kropek.



Podczas badań naukowcy pokazywali dziecku lub osobie dorosłej maskę, a następnie, w ciągu kilku milisekund, twarz człowieka, lub inną maskę. Z reguły w tak krótkim czasie ludzie nie mają czasu na analizę obrazu, ale ich umysł zaczyna aktywować tę część pamięci, która przechowuje informacje o znajomych twarzach. Taką własnie techniką naukowcy starali się ustalić, czy istnieje świadomość u dzieci w wieku od 5 do 15 miesięcy. Jak się okazało, nawet mózg pięciomiesięcznego niemowlęcia reaguje na podane mu obrazy i próbuje rozpoznać znajomą osobę, choć proces ten następuje znacznie wolniej niż u starszych dzieci. Wskazuje to na fakt, że dzieci uzyskują świadomość na bardzo wczesnym etapie swojego rozwoju i postrzegają świat w taki sam sposób, jak osoby dorosłe. Naukowcom nie udało się jednoznacznie ustalić, w którym dokładnie momencie świadomość u dzieci powstaje, ponieważ są one bardzo trudne do diagnozowania za pomocą technik przyjętych dla osób dorosłych.

 

 

Ocena: