Niepokojące odkrycie! COVID-19 zostawia ślady w mózgu na lata - naukowcy alarmują

Image

Źródło: tylkomedycyna

Przełomowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Helmholtz w Monachium rzuca nowe, niepokojące światło na długoterminowe skutki zakażenia COVID-19. Wykorzystując zaawansowaną technologię obrazowania opartą na sztucznej inteligencji, badacze odkryli, że białko kolczaste wirusa SARS-CoV-2 może pozostawać w organizmie znacznie dłużej, niż dotychczas sądzono.

 

 

Według badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie Cell Host & Microbe, białko kolczaste koronawirusa może utrzymywać się w oponach mózgowych i szpiku kostnym czaszki nawet przez cztery lata po pierwotnym zakażeniu. To odkrycie ma poważne implikacje dla naszego rozumienia długoterminowych skutków COVID-19.

 

Szczególnie niepokojący jest mechanizm tego zjawiska. Jak wyjaśnia dr Zhouyi Rong, główny autor badania, białko kolczaste wykazuje szczególne powinowactwo do receptorów ACE2, których wyjątkowo duża koncentracja występuje właśnie w tkankach otaczających mózg. Ta interakcja może prowadzić do poważnych konsekwencji neurologicznych.

 

Naukowcy oszacowali, że stała obecność białka kolczastego w tkankach mózgu może przyspieszać proces starzenia się tego organu w stopniu odpowiadającym utracie od pięciu do dziesięciu lat normalnego funkcjonowania. To odkrycie może wyjaśniać wiele objawów "długiego COVID-u" oraz zwiększone ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych u osób, które przeszły zakażenie.

 

Innowacyjna metoda obrazowania 3D, wykorzystująca sztuczną inteligencję, pozwoliła naukowcom po raz pierwszy szczegółowo zobrazować, jak białko kolczaste oddziałuje z tkankami mózgu na poziomie komórkowym. Ta technologia umożliwiła dokładne prześledzenie dystrybucji białka wirusowego w strukturach mózgu i czaszki.

 

Badanie przynosi również pewne optymistyczne wnioski dotyczące szczepionek mRNA. Okazuje się, że znacząco zmniejszają one ryzyko wystąpienia długoterminowych powikłań neurologicznych. Jednak naukowcy przestrzegają, że nawet osoby zaszczepione nie są całkowicie chronione przed zakażeniem i potencjalnymi następstwami w postaci przewlekłego stanu zapalnego mózgu.

 

Te odkrycia podkreślają znaczenie dalszych badań nad długoterminowymi skutkami COVID-19 oraz potrzebę rozwoju skuteczniejszych metod zapobiegania i leczenia powikłań neurologicznych związanych z tą chorobą.

 

 

Ocena: