Nieswoiste zapalenie jelit może być spowodowane przez mikroplastik

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Natura przewlekłego zapalenia jelit pozostaje nieznana, ale naukowcy odkryli podejrzane ilości mikroplastiku u takich pacjentów.

 

Wiele tworzyw sztucznych nasyca środowisko mikrocząsteczkami plastiku. Powstają na wiele sposobów, na przykład podczas prania ubrań lub używania plastikowych toreb i są porozrzucane po całym miejscu. 

 

Naukowcy znajdują mikroplastik na Evereście, na dnie oceanu oraz w tkankach łożyska. Niestety, dopiero zaczynamy zdawać sobie sprawę z wszechogarniających szkód, jakie mikroplastiki wyrządzają naturze i zdrowiu ludzkiemu.

 

Na przykład w nowej pracy chińskich naukowców stwierdzono korelację między tymi cząsteczkami a nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) – wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna, której charakter nie jest dokładnie poznany. 

 

IBD zawsze wiąże się z zapaleniem błony śluzowej, ale istnieją tylko hipotezy, co powoduje tę reakcję. A nowy artykuł opublikowany w czasopiśmie Environmental Science & Technology pozwala nam przedstawić kolejną wersję.

 

Yan Zhang i współpracownicy z Uniwersytetu w Nanjing zbadali próbki kału od 52 pacjentów z rozpoznaniem IBD, wykazując, że zawierają one półtora raza więcej mikroplastików niż u ludzi zdrowych. Prawie wszystkie te cząstki miały rozmiar mniejszy niż 300 mikrometrów, a niektóre miały mniej niż pięć. Jednocześnie u pacjentów z IBD zauważono tendencję do akumulacji mniejszych cząstek.

 

Autorzy badania stwierdzili również korelację między ilością mikroplastyki a nasileniem IBD. Sądząc po rodzajach cząstek występujących u pacjentów, same w sobie nie są niczym specjalnym i dostają się do organizmu głównie z plastikowych butelek i naczyń. Przede wszystkim są to politereftalan etylenu (PET) oraz poliamidy w postaci płatków i włókien.

 

Wspomniana praca nie mówi jeszcze jednoznacznie o bezpośrednim związku przyczynowym między akumulacją mikroplastików a rozwojem IBD. Wszystko może być nawet odwrotnie: choroba zaburza zdolność oczyszczania błony śluzowej i prowadzi do wzrostu ilości mikroplastików. Jednak związek między akumulacją takich cząstek a IBD jest łatwy do założenia, a zatem przynajmniej jest to kwestia do dodatkowego zbadania.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj