Nietolerancja pokarmowa to nie zawsze reakcja na spożywane produkty

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nietolerancja pokarmowa nie zawsze spowodowana jest bezpośrednią reakcją na spożywane produkty. Zdarza się, że problemy pokarmowe nie są spowodowane alergią, czy niedoborem enzymów trawiennych. Niedobór enzymów trawiennych może być wrodzona (uwarunkowana genetycznie) lub może rozwinąć się w wyniku stanów zapalnych przewodu pokarmowego (żołądek, wątroba, trzustka, jelita).

 

Przykładem może być choćby wrodzony brak laktazy, enzymu niezbędnego do trawienia laktozy zawartej w mleku. Jego objawem mogą być nawracające bóle brzucha, wzdęcia, wymioty i biegunka. Jest to spowodowane faktem, że laktoza nie zostaje w pełni strawiona. Podczas konsumowania przetworzonych produktów mlecznych, zawierających bakterie kwasu mlekowego, gdzie cukier mleczny został usunięty w procesie produkcji, objawy nietolerancji znikają.

 

Nie można tu zapomnieć o tzw. zaburzeniach somatomorficznych. Organizm jest zdrowy i nie ma problemów z tolerancją laktozy, jednak z powodu konkretnych skojarzeń, doświadczeń z przeszłości z danym produktem żywnościowym dana osoba nie może znieść konsystencji lub smaku potrawy.

 

Reakcja takiej osoby na nieakceptowany produkt będzie obejmować wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, skurcze, czy bolesne kolki. Rzeczywistą przyczynę tych dolegliwości będzie w stanie określić tylko gastroenterolog. Lekarz, po wykonaniu badań IgE i IgG na konkretne produkty żywnościowe podejmie decyzję o kontynuacji leczenia i ewentualnej diecie eliminacyjnej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ekscelencja

 Tak. Nie zawsze

 Tak. Nie zawsze nietolerancja jest reakcją na spożywane produkty. Często dzieci mają nietolerancję na mleko. Może to wiązać się z reakcją na matkę. Jeżeli matka dziecka jest osobą niecierpliwą, poświęcajacą mało czasu i uwagi dziecku, a jeszcze może nerwową, to dziecko rozwija w sobie konflikt w którym z jednej strony pozostaje w zależności od matki i jej karmienia a z drugiej strony czuje do matki złość, czasami gniew. A ponieważ życie i przetrwanie tego dziecka jest zależne od matki to zastępczo ta złość i gniew obraca się przeciw pokarmowi - mleku a nie osobie matki. I w ten sposób rozwija się nietolerancja mleka.  A poza tym nietolerancje pokarmowe które objawiają się wzdęciami, biegunkami mogą mieć tylko tło psychosomatyczne. Ten sam pokarm spożywany w spokoju i trawiony w spokoju nie da objawów nietolerancji. Natomiast w sytuacji napięcia i stresu pojawią się objawy wskazujące na nietolerancję. Warto obserwować siebie aby lepiej rozumieć procesy które umożliwiają nam życie. Pozdrawiam. E.

0
0

Skomentuj