Nieznana choroba z Chin prowadzi do nagłej utraty wzroku

Image

Źródło: kadr z X

Chińscy naukowcy z Państwowego Laboratorium Okulistycznego opisali nową chorobę, nadostrą dysfunkcję zewnętrznej siatkówki. Choroba rozwija się u dzieci jeden do dwóch tygodni po wystąpieniu wysokiej gorączki i prowadzi do nagłej utraty wzroku. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Ophthalmology.

 

 

HORD objawia się nagłą, obustronną ślepotą, zwężeniem pola widzenia, upośledzeniem widzenia kolorów oraz ślepotą nocną. W badaniu wzięło udział ośmioro dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat. Mimo poważnych objawów u większości pacjentów w ciągu roku nastąpiła częściowa poprawa wzroku.

 

Tomografia koherentna optyczna ujawniła uszkodzenie strefy elipsoidalnej, która odpowiada za percepcję światła, oraz błony granicznej zewnętrznej siatkówki. Elektroretinografia wykazała zmniejszoną aktywność czopków i pręcików, nawet po poprawie widzenia.

 

Po roku 88 procent dzieci uzyskało ostrość wzroku na poziomie 20/40, co odpowiada zdolności czytania tekstu z odległości sześciu metrów, a 50 procent dzieci osiągnęło ostrość 20/25, co jest normą dla prowadzenia pojazdów. Mimo to obrazy tomografii koherentnej optycznej wciąż ukazują uszkodzenia poza centralną częścią siatkówki.

 

Naukowcy porównali HORD do autoimmunologicznego zapalenia mózgu, co sugeruje, że przeciwciała mogą atakować siatkówkę. Stan zapalny może być wywołany gorączką, ale dokładny mechanizm choroby pozostaje nieznany.

 

Ocena: