Nocne podjadanie może być szkodliwe dla Twojej skóry

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania wskazują na to, że nocne podjadanie może sprawić, że skóra jest wrażliwsza na promienie słoneczne. Zdaniem naukowców, myszy, które były karmione w ciągu dnia, a nie nocą (co było anormalnym wzorem żywienia gryzoni), doświadczyły większych uszkodzeń skóry w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV), w porównaniu z myszami karmionymi o normalnej porze.

 

Promienie UV uszkadzają DNA w komórkach skóry, co wiąże się z oparzeniami słonecznymi, starzeniem się skóry oraz rakiem skóry. Promienie UVA, które stanowią aż 95% promieni UV docierających na Ziemię, penetrują głębsze warstwy skóry. Są kluczową przyczyną starzenia się skóry oraz raka skóry.

 

Z kolei promienie UVB powodują uszkodzenia zewnętrznej warstwy skóry, będąc główną przyczyną oparzeń słonecznych, jak i również raka skóry. Noszenie odzieży ochronnej oraz stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to dwa najlepsze sposoby ochrony skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. 

Dr Joseph S. Takahashi z Uniwersytetu Teksańskiego oraz jego współpracownicy twierdzą, że nieprawidłowa pora jedzenia wpływa na rytm okołodobowy w skórze zwierząt, zmniejszając aktywność enzymów chroniących skórę.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że promieniowanie UVB ma bardziej szkodliwy wpływ na ludzi jedzących o porze zaburzającej rytm okołodobowy. Enzym o nazwie XPA, który normalnie pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami UV, staje się mniej aktywny w ciągu dnia i bardziej aktywny w ciągu nocy, co powoduje większe uszkodzenia skóry narażonej na promienie słoneczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj