Nowa biodrukarka tworzy ludzką skórę, która wyleczy z poparzeń

Image

Źródło: Liz Do/Uniwersytet w Toronto

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto stworzyli poręczną drukarkę 3D, która wytwarza ludzką skórę „in situ”. Wynalazek może zrewolucjonizować leczenie oparzeń.

 

Opracowane urządzenie jest bardzo proste w użyciu i waży mniej niż kilogram. Drukarka 3D tworzy płaty skóry wykonane z biomateriału zawierającego białka, takie jak kolagen, który naturalnie występuje w ludzkiej skórze, oraz fibryna, która przyspiesza gojenie ran. W przeciwieństwie do dzisiejszych biodrukarek, technologia opracowana na Uniwersytecie w Toronto jest poręczna, tania i drukuje skórę w krótkim czasie.

 

Najpopularniejszą metodą leczenia głębokich oparzeń, w których dochodzi do uszkodzenia naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, jest przeszczep skóry. Niestety wymaga to pobrania trzech warstw zdrowej skóry od dawcy, która jest rzadko dostępna.

Biodrukarki 3D drukujące skórę idealnie sprawdzają się w roli substytutu – można produkować dowolne ilości skóry, która wspomaga leczenie i nakładać ją bezpośrednio na rany. Naukowcy zamierzają udoskonalić swój wynalazek, aby można było tworzyć większe płaty skóry i pokrywać większe powierzchnie ran z nadzieją na przyszłe wykorzystanie nowej technologii w badaniach klinicznych.

 

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
0
0
Brak głosów.