Nowa efektywna metoda diagnozowania autyzmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Skany mózgu mogą wykrywać autyzm na długo zanim zaczną się pojawiać inne objawy, twierdzą naukowcy. Do tej pory najwcześniejsze diagnozy można było postawić poniżej dwóch lat życia lub później. Jednak najnowsze badania umożliwiają diagnozę już w pierwszym roku życia. 

 

Wczesne wykrycie choroby może doprowadzić do szybszej terapii, która zadziała lepiej, gdy mózg jest jeszcze plastyczny. Jedna osoba na 100 ma autyzm, co wpływa na jej zachowanie i interakcje społeczne. W badaniu obserwowano 148 dzieci, w tym te z grupy wysokiego ryzyka autyzmu, wykonywano skany ich mózgów w wieku 6, 12 i 24 miesięcy.

Badania otwierają możliwości dla dużych zmian w sposobie diagnozowania i leczenia autyzmu. Jeśli choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, terapie behawioralne z udziałem rodziców mogą zostać wprowadzone szybciej, a dzięki temu zwiększa się ich skuteczność.

Dzięki skanom mózgu, chorobę szło przewidzieć z dokładnością do 80 %. Naukowcy ostrzegają jednak, że autyzm objawia się na wiele różnych sposobów, a żaden pojedynczy test nie jest w stanie jednoznacznie zidentyfikować jego potencjalnego wystąpienia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj