Nowa metoda obrazowania mózgu ujawniła źródło depresji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowoopracowana metoda pomiaru łączności mózgowej, przetestowana przez Uniwersytet Warwick w Wielkiej Brytanii wykazała, że ludzie z depresją mają widoczne zaburzenia w funkcjonowaniu mózgowych układów pamięci oraz nagrody. To właśnie przywrócenie łączności w poszkodowanych zbiorach struktur mózgowych może skutecznie zażegnać chorobę.

 

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Choroba ta powoduje wyczerpujące uczucie smutku oraz poczucie bezsensu życia. Zaburzenie ma niekorzystny wpływ na odczuwanie jakichkolwiek emocji, a zatem także na codzienne funkcjonowanie człowieka.

 

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii zdołał dotrzeć do informacji na temat zależności występujących między poszczególnymi obszarami mózgu u osób cierpiących na depresję. Ich nowe odkrycia opublikowano w czasopiśmie naukowym Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroonaging. 

Naukowcy zdołali dowieść, że w mózgach osób z depresją występuje zmniejszona aktywność układów nagrody, która przekłada się na zmniejszenie lub całkowity brak odczuwania szczęścia. Z kolei układ powiązany z pamięcią wykazywał nadmierną aktywność, co może tłumaczyć przesadną refleksyjność u osób cierpiących na depresję, która prowadzi do powstawania niepokojących wspomnień i związanych z nimi wyrzutów sumienia.

 

Odkrycia badaczy z Uniwersytetu Warwick mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia natury ludzkiego mózgu i zagrażających mu chorób psychicznych. Być może dzięki ustaleniom naukowców powstaną skuteczniejsze leki przeciwdepresyjne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj