Nowa metoda pozwala przewidzieć ryzyko zachorowania na schizofrenię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli, że prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię można ustalić na podstawie określonego wzorca w mózgach ludzi. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Nature Communications ukazuje, że osoby, które były zagrożone zachorowaniem, posiadały wysoką aktywność w pewnych rejonach mózgu.

 

Zespół naukowców zebrał wyniki rezonansu magnetycznego od osób, u których zdiagnozowano psychozę, ale które nie były jeszcze leczone lekami przeciwpsychotycznymi. Obrazy mózgu zdrowych ochotników zostały wykorzystane jako grupa kontrolna.

Korzystając z algorytmów, zespół był w stanie zobaczyć wzór występujący w mózgach pacjentów z psychozą. Wzór występował głównie w obszarze kory przedczołowej mózgu. Warto zauważyć, że osoby z wczesnymi objawami schizofrenii wykazywały mniejszą komunikację między obszarem przedczołowym a innymi częściami kory mózgowej.

 

Możliwość wcześniejszego rozpoznania psychozy jest ważna w leczeniu schizofrenii, która zwykle dotyka osób młodych. Objawy schizofrenii obejmują zmiany w zachowaniu, złudzenia oraz halucynacje.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 21 milionów ludzi cierpi na schizofrenię, a dodatkowo osoby te są narażone na przedwczesną śmierć aż dwa razy bardziej niż reszta populacji. Choroba jest uleczalna, więc wczesne wykrycie może być kluczowe dla ustalenia odpowiedniego leczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj