Nowa szczepionka przeciw malarii osiąga rekordową 77% skuteczność

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Badanie szczepionki przeciw malarii przeprowadzone przez University of Oxford wykazało, że jest ona skuteczna w 77%, tj. znacznie lepiej niż istniejące szczepionki w zapobieganiu jednej z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Znana jako R21, ta szczepionka jest pierwszą szczepionką, która przewyższyła cel Światowej Organizacji Zdrowia, jakim jest zabezpieczenie w przystępnej cenie z co najmniej 75% skutecznością do 2030 roku.

 

Mosquirix, pierwsza szczepionka przeciw malarii, która została pierwotnie wprowadzona w 2015 roku, potrzebowała GSK na rozwój ponad trzydziestu lat i około 39% skuteczności w ciągu czterech lat.

 

Randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane badanie fazy 2b z udziałem 450 dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy zrekrutowano z obszaru Nanoro, obejmującego 24 wioski i około 65 tys. mieszkańców.

 

W fazie 2b (w połowie etapu) - badanie R21, uczestnicy z grupy otrzymującej wyższą dawkę mieli o 77% mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na malarię w ciągu dwunastu miesięcy od obserwacji niż ci, którzy otrzymali szczepionkę przeciw wściekliźnie jako kontrolę. Osoby, które otrzymały niższą dawkę adiuwanta szczepionki, były o 71% mniej narażone na rozwój choroby. Nie stwierdzono rzekomo żadnych poważnych skutków ubocznych.

 

W badaniu zaszczepiono 450 dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy w Burkina Faso.

 

Szczepionka z rekombinowanym białkiem fuzyjnym łączy antygen sygnalizujący układ odpornościowy z adiuwantem Novavax Matrix-M w celu zwiększenia skuteczności. Novavax stosuje również adiuwant w swojej szczepionce COVID-19, która była skuteczna w 89% w trzeciej fazie badania.

 

Adrian Hill, dyrektor Jenner Oxford Institute, który pomógł opracować szczepionkę Oxford / AstraZeneca Covid-19, jest współautorem projektu dokumentu, który przedstawia dane z badania R21. Powiedział on, że wyniki potwierdziły jego „wysokie oczekiwania” co do szczepionki.

 

Malaria powoduje ponad 400 tys. zgonów rocznie, głównie wśród dzieci w Afryce. W 2019 roku odnotowano około 229 milionów klinicznych przypadków choroby.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj