Nowa sztuczna skóra pozwala odczuwać zmiany temperatury

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Inżynierowie oraz naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii skonstruowali nowy materiał, który umożliwia odczuwanie różnic w temperaturze. Sztuczna skóra ma być używana w protezach i spełniać funkcje prawdziwej, ludzkiej skóry.

 

Naukowcy badali drewno syntetyczne i odkryli, że cząsteczki o pektyny odgrywają rolę w generowaniu impulsu elektrycznego pod wpływem zmiany temperatury. Zespół stworzył elastyczny, cienki i przezroczysty materiał składający się z pektyn i wody. Materiał ma grubość 20 mikronów (średnica ludzkiego włosa) i jest wrażliwy na zmiany temperatury w zakresie od 10 do 55 stopni Celsjusza.

Pektyny są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym jako produkt żelujący, na przykład do dżemów, dzięki czemu ich wykorzystanie jest tanie. Cząsteczki pektyny są długimi, słabo związanymi ze sobą łańcuchami, które zawierają jony wapniowe. Gdy temperatura wzrasta, przerwy łańcuchowe oraz jony mogą swobodnie się poruszać.

 

Nowoopracowany materiał jest prawie 10 razy bardziej czuły od jego poprzedników i niemal 100 razy bardziej elastyczny. Planuje się go stosować także jako opatrunek, a naukowcy rozważają już rozszerzenie jego możliwości do wyższych temperatur, by mógł być wykorzystywany w przemyśle, elektronice oraz robotach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj