Nowa technika laboratoryjna imituje zwierzęce zmysły, by lokalizować toksyczne chemikalia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester opracowali nową technikę laboratoryjną do oceny toksyczności złożonych związków chemicznych. Metoda ta może znacznie zmniejszyć liczbę zwierząt wykorzystywanych w badaniach biomedycznych.

 

Procedura obejmuje połączenie ludzkich komórek skóry z barwnikami fluorescencyjnymi, które reagują na pewne substancje chemiczne w specyficzny sposób. Technika ta może poprawnie zidentyfikować substancje chemiczne, które są bezpieczne i substancje chemiczne, które są toksyczne.

Test oparty na fluorescencji świeci się w różny sposób w zależności od tego, jak działa związek chemiczny. Symbole kolorystyczne są bardzo charakterystyczne, co sprawia, że są łatwe do rozpoznania. W artykule opublikowanym przez Scientific Reports, zespół naukowców przyznał, że ich test jest inspirowany zmysłami zwierząt i opracowana technika ma je symulować. Elektroniczne nosy i języki są już stosowane w przemyśle, ale zespół szukał czegoś prostszego i bardziej wszechstronnego. Świetlne wzory są interpretowane w podobny sposób, w który mózg zwierzęcia rozpoznaje co jest jadalne, a co nie.

Naukowcy badali złożone próbki zawierające wiele różnych substancji chemicznych. Gdy komórki skóry zetknęły się z substancją, odpowiadały na pewną liczbę zasobów chemicznych. Barwniki zostały wywołane przez komórki, a naukowcy byli w stanie zaobserwować ich światło fluorescencyjne i stwierdzić toksyczność próbki. Nowa technika jest jeszcze w powijakach, ale zespół jest przekonany, że może to być genialne rozwiązanie jeśli chodzi o szybką i precyzyjną metodę określającą toksyczność nowych chemikaliów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj