Nowa technologia badań oczu - skanery 3D OCT

Image

Źródło: 123rf.com

Wzrok to jeden z naszych najcenniejszych zmysłów. Oczy mają niezwykłą umiejętność widzenia z bliska, z daleka, zarówno przy słabym, jak i jaskrawym oświetleniu. Światło dociera do oka, przechodzi następnie przez wszystkie środki optyczne, na końcu docierając do siatkówki oka. Siatkówka ma grubość zaledwie 0,25–0,4 mm, przy tym składa się z 10 wyspecjalizowanych, światłoczułych warstw komórek nerwowych, które z mózgiem łączy nerw wzrokowy.

 

Siatkówka jest jedną z najbardziej wyspecjalizowanych obszarów w naszym ciele. Kiedy wiązka światła dociera na siatkówkę, zostaje pochłonięta. W nabłonku receptorowym znajduje się ogromna ilość czopków i pręcików. Około 6,7 miliona czopków odpowiada za widzenie barwne i pracuje tylko przy odpowiednim natężeniu światła. Natomiast 120 mln pręcików odpowiada za widzenie zmierzchowe. Informacja z komórek receptorowych przekazywana jest za pomocą dróg wzrokowych do odpowiednich obszarów mózgu - kory wzrokowej.

 

Po czterdziestym roku życia ludzie często doświadczają problemów ze wzrokiem. Dlatego właśnie dokładne i częste badanie kondycji oczu jest tak ważne. Konwencjonalne metody badania wzroku dostarczają jedynie ogólnej informacji o stanie zmysłu wzroku, nie pozwalając na dokładna ocenę stanu siatkówki i nerwu wzrokowego. Aby uniknąć późniejszych problemów ze wzrokiem powinno się wspomagać dodatkowymi badaniami.

 

Nie tak dawno na polskim rynku pojawiły się nowe urządzenia - trójwymiarowe skanery nazwie 3D OCT, które pozwalają właśnie na kompletną analizę stanu narządu wzroku. To jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń tego typu, które pojawiły się ostatnio na rynku polskim. Po jej zastosowaniu otrzymuje się trójwymiarową wizualizację siatkówki i nerwu wzrokowego badanego. Wynik badania wykonanego przez skaner OCT dostarcza lekarzowi w wysokiej rozdzielczości obrazy wszystkich warstw siatkówki. Badanie pozwala lekarzowi na bardzo dokładną ocenę stanu siatkówki oka. Raporty wygenerowane przez komputer porównują stan oczu badanego do wzorca.

 

Przygotowanie pacjenta na badanie OCT wymaga zakropienia oczu kroplami, które rozszerzają źrenice, co znacznie ułatwia badanie siatkówki oka. Samo badanie jest bardzo podobne do standardowego badania wzroku. Pacjent siada na fotelu przed skanerem OCT, opierając brodę na wsporniku, który ma na celu zapobiec gwałtowniejszym ruchom głowy. Maszyna przystępuje wtedy do skanowania oka, nie utrzymując jednak żadnego kontaktu fizycznego z badanym. Skanowanie oka zajmuje około 10-15 minut i nie jest skomplikowane, jednak należy uważać.

 

Po przeprowadzonym badaniu przez kilka następnych godzin oczy mogą stać się szczególnie wrażliwe na jaskrawe światło.  Badanie OCT często stosowane jest w diagnozie zaburzeń nerwu wzrokowego. Nerw wzrokowy składa się z wielu włókien nerwowych, które wysyłają sygnały z siatkówki do mózgu, które to sygnały mózg następnie przetwarza na obraz. Badanie OCT jest właśnie szczególnie pożyteczne w diagnozowaniu zmian we włóknach nerwowych w miarę upływu czasu.

 

 

 

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
0
0
Brak głosów.

Z tego co zauważyłem, to nawet po takim badaniu okulista nie wiele może pomóc. Najwyżej zapisze okulary.

0
0
Brak głosów.

Wiem bardzo dużo na temat tej aparatury-i zalecam ostroznosc w jej stosowaniu. osobiście nie dam się tym sprzętem zbadać. Szkoda oczu.

0
0
Brak głosów.

Maszyny maszynami jednak to i tak wszystko zależy od okulisty. Mam spory problem ze wzrokiem, tak jakby podwójne widzenie. Okuliści twierdzą, że z oczami wszystko jest ok, neurolodzy to samo. Nie wiem ale doć sceptycznie podchodze do wszelkich wynalazków, które i tak na nie wiele się zdadzą konowałom.

0
0
Brak głosów.

Nowa metoda? Pierwsze polskie wyniki widziałem gdzieś w okolicach 1998 r wcześniej tylko z Wiednia. Potem setki razy słyszałem opowieści o komercjalizacji rewelacyjnego polskigo sprzętu (bo obiektywnie jest rewelacyjny). Potem nawet jakaś firma z Opola weszła z pieniędzmi i nadal słyszę, to co słyszałem: doskonała, nowa itd. Twórca jest geniuszem, wiem bo miałem okazję poznać chłopaka. Ale reszta to już tylko poprawa nastroju, bo na rynku jakoś sprzętu nie widziałem.

0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.