Nowa technologia pozwoli na masowe wytwarzanie kannabinoidu leczącego padaczkę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niepsychoaktywny związek zawarty w roślinach marihuany zwany kannabidiwarinem (CBDV) potrafi leczyć ciężkie przypadki padaczki. Jednakże, aby zastosować to leczenie u jedynie 10% osób z padaczką, potrzeba około 1500 ton czystego CBDV.

 

Aby uzyskać taką ilość przy użyciu obecnie stosowanych metod należałoby posadzić duże ilości konopi, a wydobyć tylko niewielką część CBDV znajdującego się w marihuanie. „W roślinach znajduje się tak niewielka ilość leczniczej substancji, że praktycznie niemożliwe jest pozyskiwanie jej w naturalny sposób” – powiedział Kevin Chen, który prowadzi firmę Hyasynth Bio w Kanadzie.

 

Dlatego przedsiębiorstwo zwróciło się do firm zajmujących się rolnictwem komórkowym, w którym uprawy są wytwarzane z hodowli komórkowych. Dodano fragment DNA konopi, który zawiera CBDV do DNA drożdży, dzięki czemu zaczęły produkować CBDV. Pozwala to na szybkie wytwarzanie dużych ilości tego związku w stosunkowo krótkim czasie.

 

Zastosowania medyczne tego CBDV mogą być dalekosiężne. Epilepsja dotyka około 50 milionów ludzi na całym świecie, a osoby, u których zdiagnozowano chorobę posiadają większe ryzyko przedwczesnej śmierci. Około 30 procent osób z padaczką nie reaguje na dostępne leczenie farmakologiczne.

 

Koncern GW Pharmaceuticals prowadzi badania kliniczne nad leczeniem padaczki przy pomocy CBDV. Jednak związek ten jest tylko jednym z kilkudziesięciu kannabinoidów znajdujących się w roślinie. Jeśli odkryje się więcej zastosowań medycznych, produkcja na bazie drożdży może pomóc w szybkim tworzeniu leczniczych związków.

"Prawdopodobnie wszystkie produkty roślinne wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym będą ostatecznie produkowane przez tę technologię. To tylko kwestia czasu” – powiedziała Kristy Hawkins, założycielka firmy Antheia, produkującej biomateriały za pomocą drożdży.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj