Nowa terapia lecznicza może zwalczyć nawet najbardziej oporne szczepy gruźlicy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Gruźlica jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób. Szacuje się, że jedna trzecia ludzi jest zakażona jej prątkami, przez co jedna osoba umiera z jej powodu co 20 sekund. Istnieją leki stosowane do leczenia gruźlicy, ale tracą one skuteczność podczas powstawania nowych, odpornych szczepów.

 

Naukowcy donoszą, że udało się wyleczyć osoby zakażone rzadką, ale poważną, lekoodporną gruźlicą (XDR TB). Obecne leczenie tego szczepu choroby może potrwać do dwóch i pół roku i wymaga użycia leków, które są nie tylko droższe, ale wywołują całą gamę efektów ubocznych.

Zastosowano jednak terapię skojarzoną z trzech antybiotyków i naukowcy donoszą, że udało się uporać z chorobą zaledwie w ciągu sześciu miesięcy. Dwa pierwsze antybiotyki zostały opracowane specjalnie do walki z gruźlicą, natomiast trzeci jest najczęściej stosowany w przypadku zakażeń skóry oraz płuc.

 

Badanie przeprowadzono na małej grupie ludzi, u których zdiagnozowano XDR TB, a połowa z nich miała także HIV. Po sześciu miesiącach leczenia bakterie nie były już wykrywalne, a jedynie u jednej osoby wystąpił nawrót choroby. Chociaż potrzebne są dalsze badania, wczesne wyniki nastrajają niezwykle optymistycznie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj