Nowa terapia może pomóc w leczeniu chronicznego bólu pleców

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowy sposób na stymulację nerwów może zapewnić długotrwałą ulgę w leczeniu przewlekłego bólu pleców, który nie reaguje na inne metody leczenia, w tym na stymulację rdzenia kręgowego. Może to pomóc tym osobom, które potrzebują niefarmakologicznej formy leczenia.

 

Nowa terapia nazywana stymulacją zwoju korzeni grzbietowych działa poprzez celowanie tylko we włókna nerwowe przenoszące sygnały ze źródła bólu. W przeciwieństwie do stymulacji rdzenia kręgowego, niepowiązane włókna nerwowe zostają zupełnie ominięte.

 

Osoby, które otrzymały nową formę leczenia, wcześniej należały to tzw. beznadziejnych przypadków, które nie reagowały na dotychczas znane terapie. Tym razem odczuły jednak znaczną ulgę, a nowa stymulacja naprawdę poprawiła ich jakość życia.

 

Na czym dokładnie polega stymulacja zwoju korzeni grzbietowych? Pacjentowi wszczepia się pod skórę w odcinku lędźwiowym małe urządzenie przypominające rozrusznik serca, które wysyła impulsy elektryczne o niskim napięciu wzdłuż przewodu umieszczonego wzdłuż rdzenia kręgowego. W efekcie blokowane są sygnały bólowe, które przestają docierać do mózgu.

Zwoje korzeni grzbietowych to skupiska nerwów zlokalizowane po obu stronach kręgosłupa – przenoszą one ból, ale także sygnały czuciowe z różnych części ciała do rdzenia kręgowego i mózgu. Stymulacja zakłóca ten sygnał poprzez dostarczanie małych impulsów elektrycznych. Zastępują one silny ból znacznie bardziej znośnym uczuciem, takim jak delikatne mrowienie lub drętwienie.

 

Skuteczność nowej terapii potwierdzono podczas badań z udziałem 67 pacjentów ze zdiagnozowanym przewlekłym bólem pleców. Terapia trwała u nich od 3 do 18 miesięcy, z czego 17 osób nosiło implant przez co najmniej 12 miesięcy.

 

Uczestnicy mieli ocenić swój poziom bólu w skali od 1 do 10. Przed otrzymaniem nowej terapii większość oceniała swój ból na 8, gdzie 10 oznaczało już bardzo duże, nie do wytrzymania cierpienie. Po przebyciu terapii średnia uległa znacznemu obniżeniu, oscylując w okolicach 5, co oznacza 33% spadek bólu. Jest to z pewnością dobry znak i być może ważny krok dla rozwoju terapii przeciw chronicznemu bólowi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj