Nowe badania wskazują, że kofeina poprawia pamięć długoterminową

Kategorie: 

Źródło: wikipedia commons

Jak ustalono podczas badań naukowych, kofeina działa korzystnie na naszą pamięć. Jej wpływ zależy nie tylko od czasu jej stosowania, ale także od stężenia tej obiecującej substancję.  Naukowiec Michael Yassa z Johns Hopkins University wykazały, że kofeina przede wszystkim korzystny wpływ na stan pamięci długotrwałej poprzez przekształcanie krótkoterminowych wspomnień w te długoterminowe.

 

W badaniach, w trakcie których uczestniczyło 160 wolontariuszy, pokazywano im serię zdjęć, a następnie dystrybuowano tabletki 200 miligramów kofeiny (około dwie filiżanki espresso) lub placebo.  Dzień później badania powtórzono, ale do zestawu zdjęć dodano nowe obrazy, czasami podobne do poprzednich.  Problemem dla wolontariuszy było odróżnienie nowych od starych.

 

Wpływ tabletek kofeiny i placebo był zupełnie różny. Dla tych, którzy otrzymywali tabletki z kofeiną, odróżnienie starego i nowego obrazu nie było trudne. Wolontariusze po kofeiny zdecydowanie lepiej zidentyfikowali podobieństwa między obrazami.  Oznacza to, że rola kofeiny i czas jej podawania w organizmie odgrywa ważną rolę.

 

Z wniosków badawczych wynika, że aby poprawiły się zdolności percepcji, konieczna jest ilość substancji nie mniejsza niż 200 mg. Niekorzystne jest też zwiększenie dawki i powyżej 300 mg zanotowano tylko niekorzystne rezultaty takie jak, drżenie mięśni i bóle głowy.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj