Nowe badanie dowodzi, że katar negatywnie wpływa na mózg

Kategorie: 

Źródło: pexels.com

Nowe badanie ujawniło wpływ stanu zapalnego zatok na sieci neuronowe, odpowiedzialne za funkcje poznawcze, introspekcję i reakcję na bodźce zewnętrzne. Jest to pierwsze badanie łączące przewlekłe zapalenie zatok, ze zmianami neurologicznymi.

 

Miliony ludzi z przewlekłym zapaleniem zatok, boryka się z zatkanym nosem i bólami głowy. Nie często omawia się jednak przypadki ludzi, którzy doświadczają problemów z koncentracją, doświadczają depresji i innych objawów wskazujących na zaangażowanie mózgu w chorobę. To właśnie te zjawiska zainteresowały naukowców z University of Washington School of Medicine pod kierunkiem chirurga Arii Jafari.

„Z poprzednich badań wiemy, że pacjenci z zapaleniem zatok często szukają pomocy medycznej, nie dlatego, że mają katar i ciśnienie w zatokach, ale dlatego, że choroba wpływa na ich interakcje ze światem: nie mogą być produktywni, nie śpią dobrze i mają problemy z myśleniem. Wszystko to wpływa na jakość ich życia, a teraz stworzyliśmy obiecujący mechanizm rozwiązywania takich problemów.”

Do badania zrekrutowano 1206 zdrowych dorosłych w wieku od 22 do 35 lat. Lekarze wybrali następnie 22 osoby z umiarkowanym i ciężkim zapaleniem zatok, oraz 22 zdrowe osoby w grupie kontrolnej. Rezonans magnetyczny, monitorował przepływ krwi w mózgu i aktywność neuronów u badanych i wyraźnie wykazał wpływ zatkanego nosa na aktywność mózgu. 

„Uczestnicy z umiarkowanym i ciężkim zapaleniem zatok to młodzi ludzie bez zaburzeń funkcji poznawczych. Skanowanie ich mózgów, wskazało jednak na coś innego.” 

Zmniejszona uwaga, trudności z koncentracją lub zaburzenia snu to zaledwie kilka z zarejestrowanych symptomów. Mózgu osób z zatkanym nosem, był nieustannie w tak zwanym trybie biernym, na co wskazywała aktywność w konkretnych połączeniach nerwowych. U zdrowych ludzi, te połączenia działają tylko w momentach, gdy mózg nie ma zadań i bezcelowo sortuje myśli i wspomnienia.


Źródło: Dr. Aria Jafari

Lekarze uważają, że jeśli przewlekłe zapalenie zatok nie jest leczone, wywołane przez nie zmiany, spowodują wczesny spadek funkcji poznawczych. Autorzy badania planują zbadać powiązania na przykładzie osób, u których zdiagnozowano już klinicznie przewlekłe zapalenie zatok. W ich krwiobiegu, mogą znajdować się cząsteczki zapalne lub markery, które bezpośrednio wpływają na mózg. Być może zbliży to badaczy, do skuteczniejszego rozwiązania tego złożonego problemów. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj